Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Sūkļi atjauno antibiotiku spēku

Kādas okeāna dibenā mītošas sūkļu sugas organismos atrasta ķīmiska viela, kas spēj tā pārprogrammēt pret antibiotikām izturīgas baktērijas, ka tās atkal var sekmīgi iznīcināt, izmantojot iepriekš spēku zaudējušos medikamentus.

Par jauno atklājumu 13. februārī Amerikas Zinātnes sasniegumu veicināšanas asociācijas rīkotā konferencē Čikāgā ziņoja ķīmiķis Pīters Mellers.

Hollinga Jūras laboratorijas (Čarlstona, ASV) pētnieku grupa Mellera vadībā atklāja sūkļus, kas dzīvoja starp mirušiem organismiem. Ieinteresējušies par tik interesantu parādību, zinātnieki pievērsa uzmanību sūkļa aizsargmehānismiem. Izrādījās, ka galveno lomu tajos spēlē viens ķīmisks savienojums, kas tagad nosaukts par algeferīnu. Kad uz biofilmām - galveno baktēriju rezistences mehānismu - iedarbojās ar algeferīna molekulām, tās izjuka un jaunas vairāk neveidojās.

Eksperimentējot izrādījās, ka algeferīns sekmīgi pārprogrammē garo klepu izraisošās baktērijas, ausu infekciju, septicēmijas un pārtikas saindēšanās izraisītājus. Veiksmīgas bija arī pārbaudes uz strutojošu brūču infekciju ierosinošo Pseudomonas aeruginosa un slimnīcās izplatīto meticilīnrezistento Staphylococcus aureus (MRSA). "Mēs pagaidām neesam atraduši baktēriju, uz kuru tas neiedarbotos," Mellers saka.

Turklāt algeferīns efektīvi iedarbojas arī uz tām antivielu izturīgajām baktērijām, kas neveido biofilmas. Līdz ar to var teikt, ka, iespējams, būs atrasts līdzeklis, ar ko sekmīgi cīnīties pret arvien pieaugošo baktēriju rezistences izplatību. Būtiski, ka algeferīns pats nav toksisks un, kā pagaidām šķiet, nerada nekādus draudus cilvēka organismam.

Mellers gan norāda, ka pētījums ir tikai pašā sākumā un līdz brīdim, kad jaunā viela varētu nonākt antibiotiku sastāvā būs vēl jāgaida. Nav zināms, piemēram, kādu ietekmi uz baktēriju rezistences veidošanos atstās ilgstoša saskarsme ar algeferīnu. Laboratorijas vidē veiktos eksperimentos pēc trīs mēnešu ilgas iedarbības uz baktērijām ar algeferīnu antibiotikas joprojām darbojās. Kādi rezultāti būs eksperimentos ar dzīvniekiem un cilvēkiem, par to uzzināsim vēlāk.

Avots:

www.sciencenews.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.