Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Dienvidāfrikā, Blombas alā atklāta 100 000 gadu sena okera ieguves darbnīca

Senākās mākslas paraugi - ornamenti, simboli, kā arī liecības par krāsu izmantošanu, rotaslietu izgatavošanu, utml. darbībām iezīmē robežjoslu cilvēka apziņas attīstībā, mūsdienu Homo sapiens tapšanu. Viena no pašām pirmajām cilvēka izmantotajām krāsvielām ir okers. Jauna publikācija žurnālā Science sniedz liecības par okera izgatavošanu Dienvidāfrikā pirms 100 000 gadiem.

2008.gadā arheologiem jau pazīstamājā Blombas alā Dienvidāfrikas dienvidu piekrastē strādāja starptautiska zinātnieku grupa, kuras sastāvā bija pārstāvji no Dienvidāfrikas, Francijas, Norvēģijas un Austrālijas zinātniskajiem centriem. Ziņojums par izrakumu rezultātiem publicēts šogad, 14.oktobra žurnāla Science numurā.

Augšējos alas slāņos, kas ir 68-78 tūkst. gadu veci, atrastas rotaslietas – gliemežvāku krelles, kaula darba rīki, divpusēji asi akmens uzgaļi, raksturīgi kultūrai, atklātai Stilbejas alā Dienvidāfrikā, ornamentēti kauli, kā arī okera gabali. Senākajos slāņos atklātas cilvēka dzīves liecības – ugunskuru vietas, akmens darba rīki un atkal – okera gabali ar apstrādes pēdām. Alas izmantošanas sākumu arheologi vērtē ar laiku pirms 100 tūkst. gadu. Vecums konstatēts ar optiskās luminiscences metodi datējot kvarca kristālus, kā arī, ar izohronu metodi datējot kaļķakmens konkrēcijas.

16 cm attālumā viens no otra atrasti divi rīku komplekti, ko izmantoja krāsu gatavošanai uz dzeltenā un sarkanā okera pamata. Vienā komplektā tika izmantots jūras auss gliemežvāks ar tumši sarkanās krāsas paliekām 5 mm biezumā, vairāki kvarcīta gabali okera smalcināšanai (saglabājas okera pēdas un nodilums uz akmeņu virsmas), roņa lāpstiņa ar krāsas pēdām, kāda suņu dzimtas Canidae pārstāvja elkoņa kauls ar krāsas pēdām kaula abos galos un okera gabals ar noberztu malu.

Otrā komplektā arī bijis tāds pats gliemežvāks ar okera pēdām iekšpusē un kvarcīta gabals, kas tika izmantots minerālu berzēšanai vismaz divas reizes. Sākumā ar to smalcināja dzelteno getītu, vēlāk – sarkano okeru. Skrāpējumi gliemežvāka iekšpusē liecina par krāsas maisīšanu ar kādu asu priekšmetu, piemēram, kaula gabalu.

Autori uzskata, ka okers bija atnests no vairāku kilometru attāluma no alas, gliemežvāki savākti pludmalē, kas tolaik atradās dažu simtu metru attālumā no alas, bet akmeņi okera smalcināšanai savākti turpat, pie alas.

Pirmā komplekta krāsas sastāvā bez okera konstatētas ogles daļiņas un sasmalcināti zīdītāju porainie kauli, kas saturēja daudz tauku un kaulu smadzeņu un varēja būt noderīgi krāsas plasticitātes veidošanai. Iespējams, sākumā kauli tika karsēti, lai no tiem labāk izdalītos tauki.

Acīm redzot, senie Dienvidāfrikas iedzīvotāji izstrādājuši noteiktu krāsu pagatavošanas metodi: sākumā ar akmeņiem smalcināja dzeltenos vai sarkanos minerālus, pulveri bēra jūras auss gliemežvākos, pievienoja saberztus, uzsildītus kaulus un ogles, atšķaidīja ar kādu šķidrumu un samaisīja ar kaula šķembām.

Alā šajā laikā nav citu cilvēku darbības vai dzīves pēdu. Izskatās, ka ala tika izmantota tikai kā darbnīca krāsu gatavošanai. Kam bija vajadzīgas šīs krāsas, pagaidām nav skaidrs. Iespējams, krāsas tika izmantotas rotāšanai vai varbūt aizsardzībai pret kukaiņu kodumiem.

Jebkurā gadījumā šie atradumi liecina gan par seno cilvēku zināšanām par minerālu un citu dabas vielu īpašībām, gan par cilvēku spējām plānot sarežģītas darbības noteiktā rezultāta sasniegšanai. Kā arī, šo atradumu var uzskatīt kā argumentu, ka vēlā paleolīta vidējā posma Āfrikas Homo sapiens pārstāvji bija attīstītāki nekā viņu laikabiedri –Eiropas neandertālieši.

Attēlā: Blombas ala (norāde ar bultiņu). Skats no jūras.

Avoti:

Christopher S. Henshilwood, Francesco d'Errico, Karen L. van Niekerk, Yvan Coquinot, Zenobia Jacobs, Stein-Erik Lauritzen, Michel Menu, Renata García-Moreno. A 100,000-Year-Old Ochre-Processing Workshop at Blombos Cave, South Africa // Science. 2011. V. 334. P. 219–222.

Pierre-Jean Texier, Guillaume Porraz, John Parkington, Jean-Philippe Rigaud, Cedric Poggenpoel, Christopher Miller, Chantal Tribolo, Caroline Cartwright, Aude Coudenneau, Richard Klein, Teresa Steele, Christine Verna. A Howiesons Poort tradition of engraving ostrich eggshell containers dated to 60,000 years ago at Diepkloof Rock Shelter, South Africa // PNAS. Published online before print March 1, 2010. Doi: 10.1073/pnas.0913047107.

Zenobia Jacobs, Richard G. Roberts, Rex F. Galbraith, Hilary J. Deacon, Rainer Grün, Alex Mackay, Peter Mitchell, Ralf Vogelsang, Lyn Wadley. Ages for the Middle Stone Age of Southern Africa: Implications for Human Behavior and Dispersal // Science. 2008. V. 322. P. 733-735.