Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Lauksaimniecība

Latvijas uzņēmums izstrādā inovatīvu filtru akvakultūras saimniecību efektivitātes palielināšanai

Lai arī saražoto zivju apjoms pēdējos gados ir pieaudzis, Latvija joprojām ir pēdējā vietā Eiropā. Šobrīd 81,2% zivju Latvijā tiek audzētas dīķos un uz pasaules fona šāda saimniekošana ir novecojusi un neefektīva. Lai attīstītu nozari jāveicina caurplūdes baseinos un recirkulārajās sistēmās saražotie zivju apjomi, tādēļ latviešu uzņēmums izstrādājis inovatīvu produktu, kura mērķis ir efektivizēt zivju audzētavu darbību Latvijā.

Lasīt tālāk ...

Vai audzēsim kartupeļus uz Marsa?

Vai uz Marsa ir iespējams audzēt kartupeļus? To noskaidrot, sadarbībā ar pētniecības centru „International Potato Center” (Peru), drīzumā mēģinās NASA zinātnieki.

Lasīt tālāk ...

"Monsanto" saņem patentu uz "nogrieztām brokoļu galviņām"

Iegūt patentu, nozīmē iegūt kontroli, kas nereti tālu pārsniedz pašu patenta priekšmetu. Tieši tāpēc globālās korporācijas, kurām pasaule, daba un cilvēku kopienas ir tikai peļņas avoti un arēna cīņai par varu, cenšas patentēt jebko, īpašu uzmanību pievēršot enerģijai, medicīnai un pārtikai. Eiropā, ņemot vērā sabiedrības ilgstošo un neatslābstošo pretestību ģenētiski modificētu augu un dzīvnieku ieviešanai, korporācijas tirgus sagrābšanai, šķiet, ir izvēlējušās pielietot citu - tradicionāli selekcionētu dzīvnieku un augu patentēšanas un reģistrēšanas - taktiku. 

Lasīt tālāk ...

Atklāj augsnes baktēriju, kas pārtiek no antibiotikām

Baktērijas, ja tās  ilgstoši pakļauj  kādu antibiotiku iedarbībai, izstrādā pret tām noturību - mikrobi vai nu izsūknē nelūgtās vielas ārā no savām  šūnām vai metaboliski pārveido antibiotiku savienojumus, lai tie zaudētu toksiskās īpašības. Tagad noskaidrojies, ka atsevišķas baktērijas izveidojušas vēl vienu mehānismu cīņā pret antibiotikām. Izdevumā Journal of Environmental Quality publicētā pētījumā kanādiešu un franču zinātnieki ziņo, ka augsnē dzīvojošās Microbacterium ģints baktērijas veterinārajā medicīnā plaši pielietoto antibiotiku sulfametazīnu spēj pārstrādāt un izmantot uzturā.

Lasīt tālāk ...

Ar klinšu rozes lapām un dateļu kauliņiem pret pesticīdiem

Spāņu - marokāņu zinātnieku komanda izstrādājusi bioloģisku veidu, kā samazināt pesticīdu radīto ūdens piesārņojumu. Izmantojot tādas augu sastāvdaļas kā olīvu un dateļu kauliņi kā arī klinšu rozes un redīsa lapas, pētniekiem izdevās panākt ievērojamu pesticīdu daudzuma absorbāciju.

Lasīt tālāk ...

Tārpi ātri izstrādā imunitāti pret pesticīdiem

Lisabonas universitātes Zinātnes fakultātes un Instituto Gulbenkian de Ciencia zinātniekiem izdevies eksperimentāli pierādīt, ka tārpi Caenhorabditis elegans jau pēc 20 paaudzēm jeb 80 dienām kļūst izturīgi pret pesticīdiem.

Lasīt tālāk ...