Nano
Amerikāņu zinātnieki izveido pasaulē pirmos bioniskos augus
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 17 Aprīlis 2014 00:00
- Autors Atklajumi.lv
ASV zinātnieki no Masačūsetas Tehnoloģiju institūta izveidojuši pasaulē pirmos "bioniskos" (1) augus, kuros, salīdzinot ar to neuzlabotiem līdziniekiem, fotosintēzes procesam nepieciešamās gaismas absorbcija palielinājusies par 30%.
Uzlabojumi panākti, augu lapās ievadot oglekļa nanocaurulītes. Katrā no hloroplastiem, šūnu zaļajiem reaktoriem, kuros Saules gaisma tiek pārvērsta ķīmiskajā enerģijā, nonāca tūkstošiem šīs viena atoma biezuma mikroadatas. Tomēr tās, kā varētu sagaidīt, nenodarīja augiem nekādu kaitējumu, bet, tieši otrādi, piešķīra būtiskas priekšrocības. Raksts par MIT bioinženieru paveikto publicēts izdevuma "Nature Materials" 16.marta numurā.
Izgatavotas molekulāra izmēra gaismas diodes
- Detaļas
- Publicēts Piektdiena, 14 Marts 2014 00:00
- Autors Atklajumi.lv
Lielākā daļa mūsdienu elektronisko ierīču, sākot no temperatūras sensoriem un beidzot ar apģērbā iestrādātām tehnoloģijām un datoru monitoriem, izmanto sīkas, no pusvadītājiem izgatavotas, parasti ar abreviatūru "LED" (light-emitting diodes) apzīmētas, gaismu izstarojošas diodes. Jo mazākas kļūst ierīces, jo lielāks ir konstruktoru pieprasījums pēc miniatūrākiem, plānākiem, stiprākiem un energoefektīvākiem pusvadītājiem. Par jaunākajiem sasniegumiem molekulāra izmēra diožu izgatavošanā vēstī 3 dažādu ASV universitāšu komandu ziņojumi, kas š.g. 9.martā publicēti žurnāla "Nature Nanotechnology" tīmekļa versijā.
IBM paziņo, ka izstrādājusi mikrobus iznīcinošu nanopolimēru "ninzu"
- Detaļas
- Publicēts Piektdiena, 06 Jūlijs 2012 00:00
- Autors Aliens.lv
Pret metilicīnu izturīgais zeltainais stafilokoks (MRSA) ir visas pasaules slimnīcu pacientu bieds. Šīs antibiotiku terapijai nepakļāvīgās baktērijas cilvēkiem ar novājinātu organismu un imūnsistēmu kā arī pacientiem ar dažādām brūcēm var izraisīt akūtu infekciju ar smagām sekām jeb pat letālu iznākumu.
Jaunas nanodaļiņas ļaus droši noteikt asins sarecējumu vietu asinsvados
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 20 Marts 2011 12:38
- Autors Aliens.lv
Gandrīz divdesmit gadu kardiologi meklēja veidu, kā atklāt bīstamos asins sarecējumus (trombus), pirms tie izraisījuši miokarda infarktu. Tagad šai problēmai ir atrasts risinājums - Vašingtonas universitātes Medicīnas skolas Sentluisā pētnieki ziņo, ka viņiem izdevies izveidot nanodaļiņas, kas atrod trombus un padara tos redzamus ar jaunas rentgena staru tehnoloģijas palīdzību.
Izstrādāts bioaktīvs nanomateriāls locītavu skrimšļu atjaunošanai
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 21 Februāris 2010 00:00
- Autors Aliens.lv
Locītavu gludie skrimšļaudi nodrošina vieglu un brīvu skeleta kaulu kustību, vienlaikus amortizējot triecienus. Kamēr locītava vesela, viss kārtībā, taču skrimšļi, kas anatomisko īpatnību dēļ (tiem netiek pievadītas ne asinis, ne limfa, tajos nav nervu) pieaugušiem cilvēkiem gandrīz neatjaunojas, gadu gaitā nodilst un izraisa saslimšanu ar osteoartrītu.
Bioinženieri izveido daudzfunkcionālu, “divi vienā” nanodaļiņu
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 09 Augusts 2009 00:00
- Autors Aliens.lv
Modernajā un eksperimentālajā medicīnā plaši tiek izmantotas dažādas nanodaļiņas - ar tām nosaka audzēju atrašanās vietu un izmērus organismā, nogādā līdz vajadzīgajai vietai medikamentus, kā arī izraisa karstuma viļņu pulsāciju ļaundabīgo šūnu iznīcināšanai. Tagad, tā vietā, lai šiem nolūkiem pielietotu dažādas nanoierīces, varēs iztikt ar vienu - Vašingtonas (ASV) universitātes zinātnieki ir izveidojuši pasaulē pirmo daudzfunkcionālo nanoinstrumentu, kurš sevī ietver divas, iepriekš atsevišķi izmantotas daļiņas. Jaunās kompozītdaļiņas struktūra aprakstīta nesen žurnālā Nature Nanotechnology publicētā rakstā.
Spīdoši nanokristāli ļaus detalizētāk pētīt norises dzīvajās šūnās
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 09 Augusts 2009 00:00
- Autors Atklajumi.lv
Lorensa Bērklija Nacionālās laboratorijas (ASV) zinātnieki izveidojuši spožus, fotonoturīgus un bioloģiski draudzīgus nanokristālus, kurus iespējams izmantot individuālai šūnas iekšienē notiekošo procesu novērošanai. Jaunās kristālu zondes, teikts laboratorijas preses relīzē, ir ievērojams solis uz priekšu detalizētā proteīnu un citu komponentu izpētē tādās sarežģītās mikromēroga sistēmās, kā dzīvā šūna.
Skorpiona inde, kombinācijā ar nanodaļiņām palēnina smadzeņu audzēja attīstību
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 20 Aprīlis 2009 00:00
- Autors Atklajumi.lv
Apvienojot nanodaļiņas ar skorpiona indi, kas jau tiek pētīta kā smadzeņu audzēju ārstēšanas līdzeklis, Vašingtonas (ASV) universitātes pētniekiem izdevās samazināt audzēja šūnu izplatīšanos par 98%. Salīdzinājumam, skorpiona inde viena pati deva 45% aizkavējumu.
Tetovējums brīdinās diabēta slimniekus par cukura līmeņa krišanos organismā
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 02 Marts 2009 00:00
- Autors Atklajumi.lv
ASV zinātnieki sākuši izstrādāt īpašu tetovējumu tinti diabētiķiem. Tā maina krāsu, atkarībā no glikozes līmeņa organismā un ļaus diabēta slimniekiem vienkārši sekot līdzi cukura līmeņa izmaiņām.
Nākošās paaudzes elektronisko ierīču izgatavošanai izmantos nanomateriālus
- Detaļas
- Publicēts Sestdiena, 21 Februāris 2009 00:00
- Autors Atklajumi.lv
Divas ASV zinātnieku komandas izgatavojušas jaunus materiālus, kas pavērs ceļu mazāku, ātrāku un jaudīgāku elektronisko iekārtu izgatavošanā, tādējādi nomainot pašreizējās pusvadītāju tehnoloģijas, kas gandrīz jau sasniegušas savas miniaturizācijas galējās robežas.
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...