Medikamenti@Vakcīnas
Pirmie panākumi COVID-19 kandidātvakcīnas izstrādē
- Detaļas
- Publicēts Piektdiena, 03 Aprīlis 2020 00:00
- Autors Atklajumi.lv
Pitsburgas universitātes Medicīnas skolas (ASV) pētnieki paziņojuši par veiksmīgiem priekšdarbiem COVID-19 kandidātvakcīnas izstrādē. Zinātnieki strādā, izmantojot savu līdzšinējo pieredzi, kas gūta, meklējot vakcīnas pret citiem nesenas pandēmijas izraisījušiem koronovīrusiem – SARS-CoV-1 un MERS-CoV. Raksts par šobrīd sasniegto publicēts The Lancet izdevniecības žurnālā EbioMedicine.
Ķīna paziņo, ka COVID-19 iespējams ārstēt ar antivīrusu preparātu Favipiravir
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 19 Marts 2020 00:00
- Autors Atklajumi.lv
Ķīnas varas iestādes paziņojušas par sekmīgu antivīrusu medikamenta Favipiravir izmantošanu COVID-19 pacientu ārstēšanā. “Līdzeklis ir drošs un nepārprotami efektīvs,” otrdien 17.martā notikušā preses konferencē žurnālistiem pavēstīja Ķīnas Zinātnes un tehnoloģiju ministrijas pārstāvis Zhang Xinmin.
Zinātnieki izstrādā insulīna kapsulas cukura diabēta slimniekiem
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 02 Jūlijs 2018 00:00
- Autors Agnese Reķe
I un II tipa cukura diabēts neapšaubāmi ir globāla mēroga problēma. Cukura diabēts ir viena no sarežģītākajām hroniskajām somatiskajām saslimšanām – tā ārstēšana prasa dzīvesveida maiņu, regulārus ārsta apmeklējumus un insulīna injekcijas. Jau ilgus gadus zinātnieki meklē iespējas kā atvieglot slimnieku dzīvi un insulīna injekcijas aizstāt ar kapsulām, taču darbs bijis sarežģījumiem pilns. Visbeidzot kāds ASV zinātnieku pētījums vainagojies panākumiem, dodot cerību, ka jau tuvākajā nākotnē cukura diabēta slimniekiem insulīna injekcijas aizstās kapsulas.
Latvijā ražotās pretvēža zāles "Rigvir" būs pieejamas arī Gruzijā
- Detaļas
- Publicēts Otrdiena, 26 Maijs 2015 00:00
- Autors Aliens.lv
Latvijā izstrādātās pretvēža zāles "Rigvir" ir reģistrētas Gruzijā, tādējādi Gruzija ir kļuvusi par otro valsti pasaulē, kur ir plaši pieejams šis medikaments, relīzē informē Starptautiskā Viroterapijas Centra izpilddirektore Diāna Otisone.
Plaši lietots antidepresants vairākkārtīgi palielina koronāro aterosklerozi pērtiķiem
- Detaļas
- Publicēts Piektdiena, 10 Aprīlis 2015 00:00
- Autors Aliens.lv
Mūsdienīgi antidepresanti, kas kļuvuši par pasaulē visbiežāk izrakstītajiem medikamentiem, ir vieglas zāles bez kādām nopietnām blakusparādībām, kas, ja arī nelīdzēs, tad nekaitēs - tā, tos izrakstot, bieži apgalvo ārsti. Savukārt pacientu bažas par šo zāļu "nevainīgumu" nereti tiek uzskatītas par papildu pierādījumu tam, ka viņiem tās patiešām nepieciešamas. Tomēr izrādās, ka vismaz attiecībā uz vienu plašu antidepresantu grupu - selektīvajiem serotonīna atpakaļpiesaistes inhibitoriem (SSAI) - farmācijas industrijai draudzīgajiem psihiatriem, neirologiem un ģimenes ārstiem tagad nāksies savu entuziasmu samazināt. Izdevumā "Psychosomatic Medicine" publicēta pētījuma rezultāti liecina - pērtiķu mātītēm ilgstoša SSAI lietošana vairākkārtīgi palielina aterosklerotisku nogulšņu veidošanos koronārajās artērijās.
ADHD jeb uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms: mārketinga triks vai realitāte?
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 04 Februāris 2015 00:00
- Autors Agnese Reķe
Uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroms (plašāk pazīstams ar saīsinājumu ADHD (Attention deficit hyperactivity disorder)) ir neiroloģiska rakstura slimība, kas lielākoties tiek diagnosticēta skolas vecuma bērniem. Tai raksturīgas koncentrēšanās spēju problēmas, hiperaktivitāte, vecumam nepiemērota impulsīva uzvedība un nervozitāte. Tie uzskatīts, ka sindroma simptomi parādās no sešu līdz divpadsmit gadu vecumam. Mūsdienās Rietumu pasaulē novērojams iespaidīgs diagnosticēto ADHD gadījumu pieaugums – dažās valstīs konstatēto gadījumu skaits 21.gadsimtā pat desmitkāršojies.
Pret Ebolas vīrusu izstrādātā eksperimentālā vakcīna izraisa gaidīto imūnreakciju - ir cerības, ka vakcīna būs iedarbīga
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 08 Decembris 2014 00:00
- Autors Agnese Reķe
Ziņas par bīstamā Ebolas vīrusa straujo izplatību Āfrikā 2014.gada sākumā pāršalca visu pasauli. Bija zināms, ka vakcīnas pret vīrusu nav, bet upuru skaits turpināja augt. Lai gan vispārējā panika Eiropā ir rimusies, epidēmija Rietumāfrikā turpinās.
Kopš Ebolas epidēmijas sākuma pērnā gada decembrī, zinātnieki aktīvi strādā pie vakcīnas izgatavošanas, lai slimības izplatību apturētu. ASV Nacionālā alerģiju un infekciju slimību institūta (NAISI) Vakcīnu pētniecības centra pārstāvji 26.novembrī paziņoja, ka vakcīnas izstrādē panākts nozīmīgs progress – eksperimentālās vakcīnas izmēģinājumi devuši pozitīvus rezultātus. Zinātnieki apgalvo, ka visu eksperimentā iesaistīto brīvprātīgo organismi vakcīnu uzņēma veiksmīgi un tā radījusi nepieciešamās imūnsistēmas reakcijas.
Eksperimentālo vakcīnu izstrādāja NAISI pētnieki, sadarbībā ar kolēģiem no "Okairos", firmas, kas iekļauta farmakoloģijas giganta „GlaxoSmithKline” (Lielbritānija) sastāvā. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā „New England Journal of Medicine”.
Medikamentu vēsture: aspirīns
- Detaļas
- Publicēts Svētdiena, 10 Augusts 2014 00:00
- Autors Aliens.lv
Aspirīna aktīvo vielu - salicilskābi, kura kā augu hormons dabā salīdzinoši lielā koncentrācijā sastopama vītola mizā, protams, neko nezinot par tās ķīmisko sastāvu, pazina jau senās tautas. Senie ēģiptieši, Amerikas indiāņi un daudzviet citur pasaulē dzīvojoši cilvēki, bija pamanījuši vītola mizas spējas remdēt sāpes. Hipokrāts, piemēram, ieteica vītola mizas tēju dzemdību sāpju mazināšanai.
Probiotiķi mazina letālu komplikāciju iespējamību aknu cirozes slimniekiem
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 09 Jūnijs 2014 00:00
- Autors Aliens.lv
Par probiotiķu - organismam labvēlīgu, gremošanas traktā dzīvojošu pienskābo baktēriju - nozīmi veselības saglabāšanā un atjaunošanā mūsdienās tiek runāts daudz un plaši. Aptiekas un interneta veikali piedāvā plašu dažādu ražotāju izstrādātu, kā uztura bagātinātājus tirgotu probiotiķu preperātu klāstu. Veikalos var nopirkt probiotiskās baktērijas dabīgi saturošos, kā arī speciāli bagātinātus raudzētā piena izstrādājumus - jogurtu, kefīru. Lai arī Eiropas pārtikas drošības aģentūra, kritiski izvērtējot iesniegtos pierādījumus, joprojām atsakās atzīt probiotiķu pozitīvo ietekmi virknes traucējumu un saslimšanu terapijā, tomēr pozitīvus secinājumus izvedošu akadēmisko pētījumu skaits šajā jomā arvien pieaug. Viena no jaunākajām publikācijām ir ASV Gastroenterologu asociācijas oficiālā izdevuma "Clinical Gastroenterology and Hepatology" 2014.g. jūnija numurā ievietotais raksts par indiešu ārstu pētījumu, kurā noskaidrots, ka probiotiķi aknu cirozes slimniekiem var efektīvi mazināt iespējamību saslimt ar letālo hepatisko encefalopātiju.
Miljons dolāru par 1000 vakcīnām!
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 25 Septembris 2013 00:00
- Autors Atklajumi.lv
Vai vēlaties saņemt 1 miljonu dolāru? Tas ir iespējams. Jums tikai jābūt farmakoloģiskā lielbiznesa pārstāvim (ražotājam vai reklamētājam/propagandētājam) un jāļauj, lai medicīniski kontrolētos apstākļos 2 nedēļu laikā jums injicē 1000 vakcīnas. Tas patiešām nav joks. Vakcīnu biznesu kritizējošais Alekss Džons (infowars.com), atsaucoties uz ASV plašsaziņas līdzekļos bieži citētu farmakoloģiskās imunizācijas popularizētāja, infektologa, rota vīrusa vakcīnas patenta līdzīpašnieka, medicīnas doktora P. Ofita 2002.g. publikāciju žurnālā “Pediatrics”, kurā viņš apgalvoja, ka zīdainim teorētiski vienlaicīgi var droši vakcinēt vismaz 100 000 vakcīnu, izteicis šādu izaicinājumu, pirmām kārtām šo iespēju piedāvājot izmantot traģikomiskajam dr. Oza gripas vakcīnu reklamēšanas TV šova dalībniekam Pjēram Morganam, kurš 2013.g. janvārī, dažas dienas pēc "pilnīgi drošās, inaktivētās" potes saņemšanas, smagi saslima tieši ar to slimību, pret ko bija vakcinējies kameru priekšā.
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...