Dzīvnieku izturēšanās
Suņi spēj atcerēties rotaļlietu vārdus līdz pat 2 gadus pēc to iemācīšanās
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 05 Septembris 2024 00:00
- Autors Atklajumi.lv
Ungāru etologi no Lorānda Ētveša univesitātes eksperimentāli noskaidrojuši, ka daļa suņu spēj atcerēties rotaļlietu nosaukumus līdz pat 2 gadus ilgi. Raksts par pētījumu publicēts žurnālā “Biology Letters”.
Kukaiņi, kas pārtiek no putniem? Iepazīsties – dievlūdzēji!
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 12 Jūlijs 2017 00:00
- Autors Agnese Reķe
Vai spējat iztēloties kukaiņus, kas medī putnus? Tā nebūt nav aina tikai no zinātniskās fantastikas filmas. Zoologi no ASV un Šveices jaunā pētījumā pierādījuši, ka dievlūdzēji (praying mantis) bieži vien barojas ne tikai ar zirnekļiem un citiem kukaiņiem, bet pat ar putniem.
Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā „The Wilson Journal of Ornitology”.
Atklāts, kas ietilpst dziļūdens astoņkāju ēdienkartē
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 05 Aprīlis 2017 00:00
- Autors Agnese Reķe
Okeānu dziļūdens zona ir viena no visnoslēpumainākajām vietām uz Zemes. Okeānu dzīles ir mājas pārsteidzošam dzīvo radību daudzumam, kuru neparastais izskats un paradumi bieži vien pārsteidz pat pašus dzīļu pētniekus.
Jaunā pētījumā, kas publicēts žurnālā „Scientific Report”, zinātnieki atklājuši, ko uzturā lieto grūti pētāmais septiņroku astoņkājis.
Zinātnieki apstiprina teicienu “kāds suns, tāds saimnieks”: suņi pārņem saimnieka personību
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 06 Marts 2017 00:00
- Autors Agnese Reķe
Mūžsenais teiciens “kāds suns, tāds saimnieks” ir ieguvis zinātnisku pamatojumu. Jaunā pētījumā zinātnieki no Austrijas atklājuši, ka suņi spēj “pārņemt” sava saimnieka emocijas un rakstura iezīmes. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “Plos One”.
Zinātnieki pierāda: kad zirgs netiek galā ar problēmu, tas vēršas pie cilvēka
- Detaļas
- Publicēts Ceturtdiena, 22 Decembris 2016 00:00
- Autors Agnese Reķe
Suņi nav vienīgie dzīvnieki, kam piemīt pārsteidzošas komunikācijas spējas un saikne ar cilvēku. Jaunā, žurnālā “Animal Cognition” publicētā pētījumā vēstīts, ka brīžos, kad zirgi saskaras ar kādu pašu spēkiem neatrisināmu problēmu, viņi izmanto dažādus signālus, lai pievērstu cilvēku uzmanību un lūgtu palīdzību. Turklāt zirgu uzvedība mainās atkarībā no cilvēka zināšanām par konkrēto situāciju.
Suns atceras, ko tu izdarīji: suņu epizodiskā atmiņa
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 05 Decembris 2016 00:00
- Autors Agnese Reķe
Cilvēkiem piemīt prasme atsaukt atmiņā notikumus no pagātnes pat gadījumā, ja šiem notikumiem nav bijusi liela nozīme. Līdz šim tika uzskatīts, ka šī spēja raksturīga tikai primātiem un dažām atsevišķām dzīvnieku sugām (piemēram, Kalifornijas krūmu sīlim un žurkām), taču tagad zinātnieki guvuši pierādījumus tam, ka arī suņiem piemīt šī spēja, ko dēvē par “epizodisko atmiņu”.
Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “Current Biology”.
Putni-rekordisti: svīres, nenolaižoties, var gaisā pavadīt 10 mēnešus
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 02 Novembris 2016 00:00
- Autors Agnese Reķe
Svīres ir pazīstamas ar savu pārsteidzoši veiklo lidošanas spēju, māku meistarīgi noķert ēdienu un savākt materiālus ligzdai, nepārtraucot lidojumu. Tagad zinātnieki, izmantojot putniem piestiprinātus mikrouztvērējus, atklājuši vēl neparastāku faktu – izrādās, parastās svīres lielāko daļu gada var pavadīt gaisā, ne reizi nenolaižoties uz zemes.
Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “Current Biology”.
Pārsteidzošs novērojums: kuprvaļi glābj roņus
- Detaļas
- Publicēts Trešdiena, 05 Oktobris 2016 00:00
- Autors Agnese Reķe
Pirmajā brīdī pie Antarktīdas krastiem redzamā situācija nebūt neliekas neparasta – uz peldoša ledus gabala patvēries Vedela ronis, bet apkārt jau sapulcējušies zobenvaļi. Vaļi sāk peldēt rindā, izveidojot vilni, kas nelaimīgo roni noskalo no ledus gabala. Šķietami neizbēgama nāve. Ikdienišķā dzīvnieku pasaules dzīvības un nāves spēle.
Taču tad seko negaidīts pavērsiens. Nelaimīgajam ronim pietuvojas pāris kuprvaļu, un nāves baiļu pārņemtais ronis sāk peldēt viņu virzienā. Kāds vilnis to uzmet uz tuvākā kuprvaļa krūtīm. Valis krūšu daļu ar visu roni izceļ virs ūdens, neļaujot tam nokļūt izsalkušo zobenvaļu asajos zobos. Tiklīdz ronis sāka slīdēt nost, kuprvalis ar spuru to uzmanīgi pavirza atpakaļ drošībā. Drīz vien ronis nonāk atpakaļ drošībā uz kāda cita ledus gabala. Tas ir kaut kas neredzēts.
Zivis spēj atpazīt cilvēku sejas
- Detaļas
- Publicēts Otrdiena, 21 Jūnijs 2016 00:00
- Autors Agnese Reķe
Zinātnieki atklājuši, ka zivīm piemīt spēja atšķirt cilvēku sejas. Līdz šim valdīja uzskats, ka ar šo uzdevumu spēj tikt galā tikai dzīvnieki ar sarežģītākām smadzenēm.
Putni mazuļiem māca dziedāt līdzīgi, kā cilvēki bērniem – runāt
- Detaļas
- Publicēts Pirmdiena, 06 Jūnijs 2016 00:00
- Autors Agnese Reķe
Tāpat kā cilvēks piedzimstot neprot runāt, arī jaunie putnēni nemāk dziedāt. To ir jāapgūst, mācoties no vecākiem un citiem cilvēkiem (putniem). Makgila universitātes (Kanāda) pētnieki atklājuši, arī pats apmācības process putniem un cilvēkiem notiek līdzīgi. Dziedot mazuļiem, putni izmaina savas dziesmas, līdzīgi kā cilvēki, kuri sarunājoties ar maziem bērniem, izmaina runu, to palēninot un vienkāršojot teikto.
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...