Bioetanola ražošanā tiek patērēts trīs reižu vairāk ūdens nekā iepriekš domāts
- Detaļas
- Publicēts 14 Aprīlis 2009
- Autors Aliens.lv
Minesotas universitātes zinātnieki noskaidrojuši, ka bioetanola - bieži uzlūkota kā tīras rītdienas enerģijas avota - saražošanā nepieciešams līdz pat trim reizēm vairāk ūdens nekā bija lēsts līdz šim.
Sangvons Sū (Sangwon Suh) un kolēģi žurnāla Environmental Science&Technology tīmekļa versijā 2009. gada 10. martā publicētajā rakstā atzīmē, ka ASV šobrīd saražo aptuveni 9 miljardus galonu bioetanola gadā un nākotnē paredzams, ka apjoms vēl tikai pieaugs.
Bioetanola, ko ASV iegūst galvenokārt no kukurūzas, pieprasījuma pieaugums zinātniekiem rada nopietnas bažas par šī produkta ietekmi uz ūdens kvalitāti un pieejamību. Iepriekš veiktos pētījumos tika aprēķināts, ka, lai iegūtu vienu galonu kukurūzas bioetanola, visā procesā no lauka līdz degvielas sūknim uzpildes stacijā tiek patērēti no 263 līdz 784 galoniem ūdens. Tomēr, kā norāda Minesotas pētnieki, šajos aprēķinos netika ņemtas vērā reģionālās apūdeņošanas sistēmu atšķirības.
Zinātnieki veica jaunu novērtējumu bioetanola ietekmei uz ūdens nodrošinājumu, ņemot vērā detalizētas ziņas par apūdeņošanas sistēmām 41 štatā. Izrādījās, ka, atkarībā no vietas, galons etanola var prasīt līdz pat 2100 galoniem ūdens. Tomēr vienlaikus pētnieki atzīmē, ka ducī štatu, kas izvietojušies tā sauktajā "kukurūzas jostā" ūdens patēriņš uz vienu bioetanola galonu ir mazāks nekā 100 galoni.
Pētījums parādīja arī bioetanola ražotāju tendenci paplašināt pārstrādei degvielā paredzētās kukurūzas platības teritorijās, kurās vairāk tiek izmantots apūdeņošanas sistēmu ūdens. Kopumā bioetanola ražošanai patērētā ūdens daudzums laikā no 2005. līdz 2008. gadam pieaudzis par 246%, kamēr saražotā bioetanola apjoms pieaudzis tikai par 133%. "Rezultāti norāda uz nepieciešamību, piešķirot biodegvielas ražošanas kvotas, ņemt vērā reģionālās atšķirības," teikts pētījuma noslēgumā.
[1 ASV galons = 3,78 litri]
© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...