Birmā atklāta jauna pērtiķu suga
- Detaļas
- Publicēts 30 Oktobris 2010
- Autors Aliens.lv
Pārbaudot mednieku ziņojumus par novērotiem savāda izskata pērtiķiem, zinātnieki no Mjanmas, Biodažādības un dabas aizsardzības asociācijas, sadarbībā ar ārvalstu biologiem noskaidroja, ka neparastais dzīvnieks pārstāv jaunu, zinātnei iepriekš nepazīstamu Rhinopithecus ģintij (atbilstoši izskatam, sauktu arī par strupdeguņu ģinti) piederīgu pērtiķu sugu.
Izdevuma American Journal of Primatology 2010.gada oktobra numurā aprakstītais pērtiķis, kas zinātniskajā klasifikācijā ieguvis latīnisko nosaukumu Rhinopithecus strykeri tagad ir kļuvis par piekto šīs neapšaubāmi savādā izskata Āzijas primātu ģints sugu. Šī ir pirmā, Birmā atklātā strupdeguņu populācija - līdz šim zināmās četras rinopitēku sugas dzīvo atsevišķos Ķīnas un Vjetnamas reģionos. Pagaidām vēl nav izdevies iegūt īstu jaunatklātā dzīvnieka fotoattēlu, taču pēc aculiecinieku aprakstiem, Ķīnā dzīvojošā strupdeguņa Rhinopithecus bieti un kāda beigta R. strykeri pērtiķa līķa parauga primatologs dr. Tomass Geismans ar Photoshop grafiskā redaktora palīdzību ir izveidojis augstāk redzamo attēlu.
R. strykeri pamanāmākās pazīmes ir augšup uzrauts deguns un izteiksmīgas lūpas, kuru dēļ vietējie iedzīvotāji to sauc par "mey nwoah", kas nozīmē "pērtiķis ar apgrieztu seju". Pēc birmiešu stāstītā, kas gan diez vai visā pilnībā atbilst patiesībai, šīs sugas īpatņus esot viegli atrast lietainās dienās, jo lietus ūdens tiem satekot nāsīs un izsaucot nepārtrauktas šķavas, no kurām pērtiķi izvairoties, slikto laiku pavadot galvu iespieduši starp kājām.
Zīmīgi, ka tūlīt pēc atklāšanas R. strykeri nonācis apdraudēto sugu sarakstā. Zinātnieki lēš, ka Birmas ziemeļos atrodamās populācijas īpatņu skaits varētu būt ap 260 - 300, kas ir pietiekami maz, lai sugas apdraudējumu, atbilstoši Starptautiskās dabas aizsardzības savienības Sarkanajam sarakstam, raksturotu kā kritisku. Galvenos draudus R. strykeri rada mednieki un ķīniešu mežacirtēji, kas legāli un nelegāli darbojas gan pašā Ķīnā, gan Birmas pierobežā. Apdraudējumu apgrieztās sejas pērtiķu dzīvotnei rada arī šajā reģionā notiekošā HES dambja celtniecība, kuru Birmas valdības uzdevumā veic ķīniešu kompānija China Power Investment Corporation. Nav grūti iedomāties, ka militārās huntas pārvaldītajā valstī pērtiķiem nav lielu izredžu, ja otrā svaru kausā tiek ievietota valsts ekonomiskā attīstība un sabiedrības sociālā stabilitāte.
Frenks Mombergs no starptautiskās dabas aizsardzības organizācijas Fauna & Flora International, komentējot situāciju, portālā mongabay.com norāda, ka svarīgākie, drīzumā veicamie R. strykeri aizsardzības pasākumi būtu īpaša statusa zonas izveidošana pērtiķa dzīvotnes teritorijā, sarunu uzsākšana ar Ķīnas varas iestādēm par nelegālās koku izciršanas un savvaļas dzīvnieku tirdzniecības pārtraukšanu un sadarbības izveidošana ar vietējiem iedzīvotājiem, lai tos no retā pērtiķa medniekiem pārvērstu par vides sargiem.
Par spīti uzskatam, ka mūsdienās vairs teju nav iespējami jaunu lielo sauszemes dzīvnieku sugu atklājumi, R. strykeri ir kārtējais pierādījums ka pasaulē joprojām ir daudz nezināmā un grūtāk pieejamie mūsu planētas nostūri vēl glabā daudz noslēpumu. Turklāt tieši Birma, norāda Mombergs, ir gan apvidus kur pastāv viena no vislielākajām iespējamībām izdarīt nākamo kādas jaunas sugas atklājumu, gan valsts, kura uzrāda otro lielāko mežu izciršanas tempu Dienvidaustrumu Āzijā. Citiem vārdiem sakot, ja nekas nemainīsies Birmas dabas aizsardzības politikā, nebūs brīnums, ja nākamā jaunā suga tiks atklāta piecas minūtes post mortem.
Avoti:
Geissmann. T, Lwin. G, Aung. S, Naing Aung. T, Aung. Z M, Hla. T, Grindley. M, Momberg. F, "A new species of Snub-nosed monkey, Genus Rhinopithecus Milne-Edwards, 1872 (Primates, Colobianae), From Northern Kachin State, Northeastern Myanmar", American Journal of Primatology, Wiley-Blackwell, October 2010, DOI: 10.1002/ajp.20894
Etiķetes:{tortags,601,1}{/groups}
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...