Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Kāpēc kukaiņi dzer krokodilu asaras?

Dzīvnieku izdoma un pielāgošanās spējas apkārtējiem apstākļiem mēdz būt cilvēku prātam neaptveramas. Šoreiz par to pārliecināties izdevies Centrālamerikā, Kostarikā, kur pētnieki kļuva par lieciniekiem kādam neparastam skatam – brīdim, kad tauriņš un bite dzēra upē mītošā aligatoru dzimtas pārstāvja krokodilkaimana (Caiman crocodilus) asaras. Novērotais tauriņš bija Centrālamerikā izplatītais Dryas iulia (bieži saukts arī par ugunstauriņu vai Julia Heliconian tauriņu), savukārt bite – Ziemeļamerikas dienvidu tropisko klimata joslu apdzīvojošā vientuļniekbite Centris sp.

Dīvaino mirkli novērot un iemūžināt izdevās ūdens ekologam Karlosam de la Rosam (Carlos de la Rosa) un dabas studentu un fotogrāfu grupai izpētes braucienā pa Puerto Viejo upi Kostarikas ziemeļaustrumu daļā 2013.gada decembrī.

Neparasto skatu ekspedīcijas dalībniekiem izdevās novērot aptuveni 15 minūtes. Dabas pētniekus redzētais tik ļoti ieinteresējis, ka pēc atgriešanās no izpētes brauciena, Karloss de la Rosa, „La Selva Biological Station for the Organization for Tropical Field Studies” vadītājs, nolēma veikt plašāku redzētās parādības izpēti, lai iegūtu vairāk informāciju par iespējamiem kukaiņu rīcības motīviem un noskaidrotu tās izplatību. Veiktās izpētes rezultāti publicēti izdevuma „Frontiers in Ecology and the Environment” 2014.g. maija numurā.

Biologi uzskata, ka kukaiņi dzer krokodilveidīgo un citu rāpuļu asaras, jo tās ir vērtīgs sāļu, minerālvielu un proteīnu avots. Jau iepriekš novērots, ka sāļu meklējumos tauriņi mēdz dzert ūdeni no minerālvielām bagātākajām dubļu peļķēm. Kā arī, gadījumos, ja nepieciešamie elementi pietiekamā daudzumā nav pieejami apkārtnes augsnēs, kukaiņi mēdz tos meklēt citu dzīvnieku sviedros, urīnā un pat asinīs.

Pētot publicētos, zinātniskajās datu bāzēs pieejamos materiālus, de la Rosam izdevās atrast informāciju, ka relatīvi nesen, 2012.gadā, Ekvadorā tika veikts pētījums par līdzīgu parādību - bišu paradumu dzert upes bruņurupuču Podocnemis unifilis asaras. Līdzīgs zinātniskais pētījums 2012.gadā veikts arī Taizemē par bišu centieniem dzert cilvēku asaras (kopumā pētījuma ietvaros gada laikā tika fiksēti 262 dabiski bišu mēģinājumi dzert cilvēku asaras).  

Lai varētu lasīt visu rakstu, nepieciešams abonēt pieeju apgāda "Apvārsnis" digitālajiem žurnāliem. Vairāk par abonēšanas iespējām ŠEIT

Esošo abonentu autorizācija