Atklāts krīta periodā Aļaskā dzīvojis pigmejtiranozaurs
- Detaļas
- Publicēts 25 Marts 2014
- Autors Agnese Reķe
Dinozauri ir vieni no vispētītākajiem senās faunas pārstāvjiem, kas jelkad apdzīvojuši Zemi, tomēr, neskatoties uz ievērojamo pētījumu skaitu, paleontologiem izdodas veikt aizvien jaunus, ar dinozauru pasauli saistītus atklājumus.
Kā vēstī zinātniskajā izdevumā „PLOS One", 2014.gada 12. martā publicēts raksts, Dalasas (ASV) Pero Dabas un zinātnes muzeja pētniekiem Antonijam Fiorillo (Anthony Fiorillo) un Ronaldam Tīkoskim (Ronald Tykoski) izdevies atklāt jaunu dinozauru sugu - Nanuqsaurus hoglundi jeb pigmejtiranozauru. Jaunatklātais pigmejtiranozaurs vizuāli ir teju identisks savam lielākajam radiniekam – pasaulē plaši pazīstamajam karaliskajam tiranozauram Tyrannosaurus rex.
Dinozaura galvaskausa kaulu (precīzāk – žokļa kaulu) fragmenti Aļaskas ziemeļu daļā tika atrasti jau 2006.gadā, taču līdz pat šim gadam tika uzskatīts, ka tie pieder citiem tiranozauru dzimtas pārstāvjiem, un diskusijas bija tikai par to, vai atliekas pieder albertozauram (Albertozaurus) vai gorgozauram (Gorgosaurus).
Zinātnieki lēš, ka atrastās fosilijas ir aptuveni 70 miljonus gadu vecas.
2006.gadā, īsi pēc galvaskausu fragmentu aptuvenas identificēšanas, fosilijas paleontologu vidū radīja plašas diskusijas, jo nekad iepriekš nebija izdevies atrast tiranozauru atliekas polārajos reģionos, tādēļ valdīja uzskats, ka tiranozauri mitinājušies tikai siltākos Ziemeļamerikas un Āzijas apgabalos.
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...