Pētījumi pierāda – vientulība nopietni kaitē veselībai
- Detaļas
- Publicēts 28 Aprīlis 2014
- Autors Agnese Reķe
Cilvēks nav radīts vientuļnieka dzīvei. To apstiprina mūsu spēja sajust tādas emocijas kā ilgas pēc mājām prombūtnes laikā un ilgas pēc kontakta ar līdzcilvēkiem. Taču tagad tam ir vēl vairāk pierādījumu. Čikāgas universitātes (ASV) psihologiem jaunā pētījumā izdevies atklāt, ka vientulība var radīt ne tikai nepatīkamas izjūtas, bet pat nopietnu kaitējumu veselībai.
„Cilvēki, līdzīgi kā ziloņi, bites vai flamingo, ir sociālas būtnes. Kontakts ar citiem cilvēkiem mums ir vitāli nepieciešams,” norādījis pētījumā iesaistītais cilvēku uzvedības pētnieks Džons Kaciopo (John Cacioppo).
Dzīve izolētībā – vai tiešām normāla parādība?
Cilvēku vēlmei un nepieciešamībai socializēties ir dziļas saknes. Lai to pierādītu, pētnieki kā piemēru izraudzījās mūsdienās eksistējošo mednieku-vācēju cilti, kuru dzīvesveidu tehnoloģiju un ekonomikas izaugsme praktiski nav skārusi – Āfrikas dienvidu tuksnešainajos apgabalos dzīvojošos, pie bušmeņu jeb sanu grupas piederīgos kungus (!Kung).
Kungu cilts piederīgo starpā ir ļoti ciešas ģimeniskās saites. Tiek dalīts savāktais ēdiens, mātes daudz laika velta bērnu audzināšanai un visa cilts darbojas kā vienota ģimene. Šie ieradumi cilts locekļiem palīdz izdzīvot ekstrēmajā Kalahari tuksneša klimatā. No cilts noklīdušam indivīdam izdzīvot praktiski nebūtu iespējams.
Mūsdienu sabiedrībā senāk ciešās saiknes starp indivīdiem ir ievērojami vājinājušās. Cilvēki nereti gadiem ilgi nesatiekas pat ar lielu daļu savas ģenētiskās ģimenes locekļiem (radiniekiem), cilvēcisko komunikāciju aizvien vairāk aizstāj tehnoloģijas. Dzīves komforta pieauguma dēļ ir zudusi nepieciešamība sadzīviskas problēmas risināt grupās.
Lai gan, ņemot vērā pasaules attīstības virzienu, dzīvesveida maiņa varētu likties dabisks process, pētījumu rezultāti norāda uz pretējo – ilgstoša vientulība rada nopietnu risku kā fiziskajai, tā garīgajai veselībai. Pētnieki apgalvo, ka hroniskas vientulības sekas var pielīdzināt pat smēķēšanas un alkohola ietekmei uz organismu.
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...