Zinātnieki: traumatiskas atmiņas iespējams izdzēst
- Detaļas
- Publicēts 16 Marts 2009
- Autors Aliens.lv
Toronto Slimo bērnu slimnīcas (Hospital for Sick Children) speciālistu grupai, raksta portāls thestar.com, izdevies izdzēst nepatīkamas, baiļpilnas atmiņas no peles smadzenēm. Veiksmīgais eksperiments ļāvis izvirzīt cerības, ka nākotnē varētu rasties terapijas metodes, kas palīdz cilvēkiem atbrīvoties no smaga pārdzīvota emocionālā šoka pirms šausminošās atmiņas paspēj izraisīt psihiskus traucējumus.
Pētījuma apraksts publicēts žurnāla Science jaunākajā numurā. Kanādiešu zinātnieki vadījās no iepriekš zināmā fakta, ka baiļu atmiņas tiek noglabātas smadzeņu mandeļveida ķermenī (amygdala). Viņi izvirzīja hipotēzi, ka tikai tās mandeļveida ķermeņa šūnas, kurās izdalās lielāks daudzums smadzeņu proteīna CREB - 10 līdz 20% no kopējā apjoma - piedalās baiļpilno atmiņu saglabāšanā. CREB ir pazīstams kā universāls, ar atmiņām saistīts proteīns, kas tās izvieto dažādos smadzeņu apvidos.
Pētnieki ar speciāla vīrusa palīdzību selektīvi stimulēja ar baiļu atmiņām saistītos neironus peles smadzeņu mandeļveida ķermenī un, kad vajadzīgās šūnas bija aktivizētas, veica darbības - atskaņoja noteiktu skaņu, vienlaikus dodot triecienu ar strāvu pa dzīvnieciņa kāju -, kas ierakstīja notiekošo atmiņā.
Tad zinātnieki ievadīja peles smadzenēs otru vīrusu, kas devās tieši uz CREB izdalošajiem neironiem un tos nogalināja ar difterijas toksīniem. Pēc tam pelei atkal tika nospēlēta skaņa, kas iepriekš izraisīja baiļu reakciju, taču tagad grauzējs uz to vairs nereaģēja.
Pētījuma vadītāja Šēna Džoselīna uzsvēra, ka eksperimenta rezultātā netika iznīcināts viss mandeļveida ķermenis, kas nozīmētu, ka smadzenes vairs vispār nespēj saglabāt baiļu atmiņas - atkārtota tās pašas peles pakļaušana toņa un elektrošoka kombinācijai atkal izveidoja paliekošu asociatīvo baiļu atmiņu saikni.
Pētnieki apgalvo, ka no smadzenēm šādi tiekot izdzēstas tikai negatīvās emocijas, bet ne vizuālās un audio ainas par notiekošo. Tas gan pagaidām ir tikai hipotētisks pieņēmums, kura pierādīšanai būtu nepieciešami eksperimenti ar augstākiem dzīvniekiem. Tāpat, kā norāda paši pētnieki, nebūtu pieļaujams nogalināt cilvēka smadzeņu šūnas ar difterijas toksīniem. Tā vietā, saka slimnīcas Neirozinātņu un mentālās veselības programmas vadītajs Maikls Zalters, varētu tapt kādi medikamenti, kas pārrauj dabiskās CREB sintēzes saites, neļaujot baiļu atmiņām saglabāties.
Tas gan rada jaunus jautājumus, kā piemēram, par atmiņu ierakstīšanās laika un terapijas laika neiespējamo savietošanu un atmiņām, kas radušās starpposmā starp nevēlamo notikumu un izdzēšanu. Vai tiešām "izdzēšanu" varētu nomērķēt uz triju dienu pagātni, skarot tikai un vienīgi notikumu x, bet ne senākas vai vēlākas norises? Un galu galā, ja jau CREB ir universāls atmiņu noglabātājs, tad kā būs ar tām atmiņām, kuras nav saistītas ar bailēm?
Avots:
Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...