Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Zinātnieki apšauba mēness fāzu ietekmi uz miegu

Uzskats, ka Mēness fāzes ietekmē miega kvalitāti ir gadsimtiem sens. Nereti cilvēki sūdzas par bezmiegu pilnmēness laikā, un arī vairāki iepriekš publicēti pētījumi ir apstiprinājuši Mēness cikla ietekmi uz cilvēku miegu. Tomēr šobrīd zinātnieki Zemes pavadoņa ietekmi uz miega kvalitāti ir sākuši apšaubīt, uzskatot, ka tam trūkst zinātniskā pamatojuma.

Jauns, plaša mēroga pētījums izstrādāts Maksa Planka Psihiatrijas institūtā, Vācijā. Institūta pētnieki analizējuši lielu daudzumu iepriekš ievākto datu par miega kvalitāti, kas iegūti, pētījumos piedaloties vairākiem simtiem brīvprātīgo. Atšķirībā no vispārpieņemtajiem uzskatiem par Mēness fāzu cikla ietekmi uz cilvēku miegu un tā kvalitāti, vācu pētnieki sakarību starp fāzēm un miega kvalitāti neatklāja.

Pieņēmums, ka Mēness cikls, īpaši pilnmēness fāze, ietekmē cilvēku veselību un uzvedību, ir plaši izplatīts - pilnmēness laiks daudzu valstu folklorā tiek saistīts ar dažādām pārdabiskām parādībām. Vēl plašāk izplatīts ir uzskats, ka pilnmēness būtiski pasliktina miega kvalitāti un rada bezmiegu. Mēness ietekme uz cilvēku veselību ir plaši pētīta, taču, kā norāda zinātnieki, pētījumu rezultāti nereti ir ļoti pretrunīgi, piemēram, divos miega kvalitātes pētījumos, kas veikti 2013. un 2014.gadā un pierādījuši mēness fāzu ietekmi uz miegu, atrodamas pretrunas par miega fāzu nobīdi – vienā no tām norādīts, ka REM jeb „rapid eye movement” miega fāze (fāze, kad muskuļu tonuss ir viszemākais un cilvēki redz visvairāk sapņu) vēlāk sākas augoša Mēness laikā, savukārt otrā – pilnmēness laikā. 

Lai varētu lasīt visu rakstu, nepieciešams abonēt pieeju apgāda "Apvārsnis" digitālajiem žurnāliem. Vairāk par abonēšanas iespējām ŠEIT

Esošo abonentu autorizācija