Vīrusu akumulators darbinās automašīnas
- Detaļas
- Publicēts 09 Augusts 2009
- Autors Atklajumi.lv
Jaunākais sasniegums akumulatoru bateriju tehnoloģiju pilnveidošanā ir vīrusu un nanotehnoloģiju kombinācijas izmantošana. Masačūsetas Tehnoloģiju institūta pētnieki konstruējuši litija jonu bateriju, kas visādi citādi neatšķiras no miljoniem citu, dažādās ierīcēs izmantotu šī tipa strāvas avotu, izņemot ar to, ka tās negatīvi lādētais anods un pozitīvi lādētais katods izgatavoti ar ģenētiski modificētu vīrusu palīdzību. Izmantotie vīrusi ir bakteriofāgi, kas inficē baktērijas, bet cilvēkiem nav kaitīgi.
Zinātnieki jau pirms trim gadiem bija tā izmainījuši vīrusus, lai tie savāktu negatīvi lādētās kobalta oksīda un zelta daļiņas, kuras pēc tam "uzaudzētu" uz īpašas filmas, izveidojot anodu. Tagad izdevies panākt, raksta BBC News, lai vīrusi izveido arī katodu. Šis uzdevums bija sarežģītāks, jo materiālam, lai tas būtu efektīvs vajadzēja būt ar augstu vadītspēju, bet lielākā daļa katodiem parasti izmantoto materiālu tieši pretēji ir lieliski izolatori.
Pētnieki izveidoja vīrusus, kas pārklāja sevi ar dzelzs fosfātu un tad piesaistījās oglekļa nanocaurulītēm, izveidojot augstas vadītspējas materiālu. Parasti dzelzs fosfāts nav īpaši labs vadītājs, bet nanomērogā tā īpašības mainās.
Žurnālā Science publicētā pētījuma pārskatā zinātnieki raksta, ka viņu izstrādātā tehnoloģija ir izmantojama dažāda veida komercaplikācijās. "Tai ir tāda pati ietilpība un jauda, kā labākajiem komercakumulatoriem," saka vadošā pētniece Endžela Belčere. "Ar savu akumulatoru mēs varam darbināt iPodu apmērām trīs reižu ilgāk, nekā ar oriģinālajām baterijām. Izmainot izmērus, mēs to varētu ievietot automašīnā." Belčere gan norāda, ka liela izmēra vīrusu tehnoloģijas akumulatori vēl pagaidām netiks izgatavoti, jo tehnoloģija jāpilnveido. Šobrīd izgatavotais prototips ir monētas izmērā. Laboratorijas apstākļos jauno bateriju varēja sekmīgi uzlādēt un izlādēt 100 reižu.
Jautāti par jaunās tehnoloģijas priekšrocībām, pētnieki norāda, ka, izmantojot ģenētiku, lietas var uzlabot vēl un vēl - "jūs neierobežo materiāls, bet selekcija un evolūcija ir jūsu pusē". Tāpat svarīgs ir vides aizsardzības aspekts, jo bateriju izgatavošanā netiek izmantoti nekādas kaitīgas vai toksiskas izejvielas.
Attēlā: vīrusu baterijas prototips darbina diodi. Publicitātes foto.
Avots:
© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...