Ķīmiķi savalda baltā fosfora “dēmonu”
- Detaļas
- Publicēts 26 Jūnijs 2009
- Autors Aliens.lv
Vairākus gadsimtus baltais fosfors (P4) ir pazīstams, kā viena no bīstamākajām ķimikālijām. Tā viegli uzliesmo nonākot saskarē ar gaisu un nav nodzēšama, ja vien netiek norobežota skābekļa padeve. Tomēr drīzumā šīs ķīmiski ārkārtīgi aktīvās un bīstamās vielas uzglabāšanas un pārvadāšanas problēmas būs atrisinātas, jo Kembridžas (Lielbritānija) un Jivaskilas (Somija) universitātes zinātnieki atraduši veidu, kā panākt baltā fosfora "iegrožošanu". Pētījuma pārskats publicēts žurnāla Science šīs nedēļas numurā.
Sadegot fosfors rada biezu dūmu segu, tāpēc to bieži izmanto karadarbībā gan aizsegu veidošanai un mērķu iezīmēšanai, gan dažādu materiālu un pretinieka dzīvā spēka iznīcināšanai. Visbriesmīgākās sekas ir fosfora lietošanai pret cilvēkiem, jo īpaši pret civiliedzīvotājiem, ko savās militārajās kampaņās vēl mūsdienās atļaujas darīt ASV, Krievija, Izraēla, Šrilanka un dažas citas valstis. Baltā fosfora izraisītie apdegumi, pat saskaroties ar nelielām vielas devām, ir dziļi un sāpīgi, par ko pārliecinājušies arī vairāki Latvijas iedzīvotāji, kuriem nav paveicies, paceļot krievu militāristu atstāto "mantojumu" Kurzemes jūrmalā - "viltus dzintaru".
Līdztekus militārām vajadzībām baltais fosfors kā citu vielu izejmateriāls tiek plaši izmantots pārtikas rūpniecībā, pesticīdu, augsnes uzlabotāju, tērauda, bronzas, ūdens attīrīšanas līdzekļu un citu produktu ražošanā. Lai izvairītos no nelaimes gadījumiem, fosforu līdz šim uzglabāja zemā temperatūrā, noslēgtos, ar ūdeni pildītos traukos. Obligātie piesardzības pasākumi sadārdzināja ražošanas procesu, bet pati vielas transportēšana radīja potenciālus vides piesārņojuma draudus. Tagad rīkošanās ar balto fosforu būs daudz vienkāršāka, jo minēto universitāšu ķīmiķu pētījuma rezultātā izstrādāta tehnoloģija, kas šo vielu iekļaus īpašā "konteinermolekulā", kura to stabilizēs līdz brīdim, kamēr atkal netiks aktivizēta ar signālvielas - benzēna - palīdzību.
Pētījuma vecākais autors dr. Džonatans Nīčke (Nitschke) norāda, ka tehnoloģiju varēs izmantot arī citu bīstamu ķīmikāliju neitralizācijai, ne vien sagatavojot pārvadāšanai, bet arī neitralizējot vidē nonākušu piesārņojumu.
Attēlā: Libānas civiliedzīvotājs bēg no degošā fosfora "lietus" Izraēlas uzbrukuma laikā. Wikipedia Creative Commons.
Avots:
http://physicsnewsandpress.blogspot.com
© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...