Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Tetovējums brīdinās diabēta slimniekus par cukura līmeņa krišanos organismā

ASV zinātnieki sākuši izstrādāt īpašu tetovējumu tinti diabētiķiem. Tā maina krāsu, atkarībā no glikozes līmeņa organismā un ļaus diabēta slimniekiem vienkārši sekot līdzi cukura līmeņa izmaiņām.

Čārlza Stārka Drepera laboratorijas pētnieki Bostonā uzskata, ka jaunā tinte spēs glābt dzīvības un diabētiķiem vairs nebūs ikdienas jāpārcieš nepatīkamie dūrieni pirkstos, lai mājas apstākļos mērītu glikozes līmeni. Glikozes jūtīgo tinti vajadzēs ievadīt zemādas slānī, taču tetovējuma izmēram nebūs jābūt lielākam par pāris milimetriem. Jāņem gan vērā, ka ik pa laikam tas būs jāatjauno, jo tetovējumi mēdz izbalēt.

Īpašā tinte, kas sākotnēji bija paredzēta sodas līmeņa mērīšanai sirds slimnieku asinīs un brīdinājumam par organisma atūdeņošanās sastāv no sīkām porainām nanodaļiņām. To izmērs caurmērā ir tikai 120 nanometri. Katrā nanodaļiņā ir gan tādas molekulas, kas attiecīgi reaģē uz glikozes līmeni, gan tādas, kas satur krāsu.

Tintes darbības mehānisms, stāsta projekta vadošais pētnieks Hīzers Klārks, ir šāds: kad šūnās ir augsts glikozes līmenis, noteicošās molekulas tai piesaistās un tinte pieņem violetu nokrāsu, taču, kad glikozes paliek mazāk, tās sasaistās ar tinti, kas kļūst dzeltena. Glikozei esot normas robežās, tintes krāsa ir oranža.

Zemādas šūnās glikozes līmenis faktiski ir tāds pats, kā asinīs. Tomēr pētnieki vēl nevar pateikt, cik ilgs laiks vajadzīgs, lai izmaiņas, kas notiek asinīs atspoguļotos ādas šūnās.

Tintes izstrāde šobrīd ir pašā sākumā un līdz komerciāli izmantojamam produktam būs jāgaida, iespējams, vairāki gadi. Tetovējumu darbība tagad tiek pārbaudīta uz pelēm un tikai pēc tam sāksies eksperimenti ar cilvēkiem. Atzīmējams, ka iepriekšējos eksperimentos, kas tika veikti, izmēģinot tintes potenciālu sodas monitoringā, norāda Klārks, nekādi blakus efekti nav novēroti.

Attēls: publicitātes foto.