Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Zinātnieki izmantos robotu humanoīdu, lai pētītu cilvēku saprātu

Londonas Imperiālā koledža nesen ieguvusi savā rīcībā robotu humanoīdu, ar ko veiks dažādus eksperimentus, kas pēc zinātnieku teiktā palīdzēs labāk izprast cilvēka izziņas procesu.

Par iCub nosauktais robots ir trīsgadīga bērna izmēros un koledžas Skaitļošanas, kā arī, Elektriskās un elektroniskās inženierijas nodaļa to izmantos, lai iedziļinātos apziņas, uztveres, domāšanas un lēmumu pieņemšanas noslēpumos.

iCub ir mehāniskas locītavas, kas tam ļauj līdzīgi cilvēkam kustināt rokas, pirkstus, acis un kājas. Skaitļošanas nodaļas profesors Murray Shanahan uzskata, ka tas ir īpaši svarīgi, jo izziņa ir cieši saistīta ar veidu, kādā mēs sazināmies ar apkārtējo pasauli. "Daba mūsos ir attīstījusi izziņas spēju," profesors teica, "lai mēs varētu labāk mijiedarboties ar fizisko un sociālo telpu." "Ja mēs vēlamies labāk saprast, kā notiek izziņa, mums tas jādara izmantojot kaut ko, kas kustās un mijiedarbojas ar objektiem."

Izpētes grupa, lai pārbaudītu savas izziņas teorijas, izstrādās smadzeņu datorsimulācijas programmu, kas atveidos īsto neironu savstarpējo saziņu smadzenēs, ko tie īsteno ar īsu elektriskās enerģijas uzplaiksnījumu palīdzību. Cilvēkiem tas palīdz sadarboties ar apkārtējo pasauli un veikt dažādas darbības. Piemēram, smadzeņu sūtītie elektriskie signāli dod pavēli muskuļiem, kas paceļ pie mutes krūzi ar dzērienu.

Pētnieki savienos smadzeņu datorsimulāciju ar iCub tādējādi, ka tas spēs apstrādāt informāciju par apkārtējo vidi un nosūtīt elektrosignālus saviem motoriem, kas kustina tā locekļus un ļauj izdarīt tādus vienkāršus darbus, kā bumbas pacelšanu no grīdas un pārvietošanu uz citu vietu.

Ja eksperimentētājiem veiksies, viņi būs spēruši nozīmīgu soli cilvēka izziņas procesa atveidošanā. Ilgtermiņā pētījuma uzdevums ir jaunas, inteliģentākas, plašāku un daudzveidīgāku uzdevumu klāstu veikt spējīgas rūpniecisko robotu paaudzes izstrāde.

Zinātnieki pētīs arī veidu, kā izziņa ļauj cilvēkiem sadarboties kopīgu darbu veikšanai - ar atbilstošu datorprogrammu palīdzību viņi centīsies panākt iCub un cilvēka sadarbību tādu uzdevumu kā lego klucīšu pils uzbūvēšana izpildē.

Dr. Yiannis Demiris teica: "Mēs esam ļoti ieinteresēti izgatavot empātiskus robotus. Iedomājieties, ka jums pieder iCub līdzīgs robots, kas spēj saprast, ka kaste, ko jūs cenšaties pacelt ir pārāk smaga un dodas jums palīgā vai arī gadījumu, kad jūs esat saslimis un robots to pamanījis jūsu vietā izdara mājas darbus. Mūsu darbs varētu šo vīziju kādu dienu pārvērst īstenībā."

Pētnieki prognozē, ka pirmos darba rezultātus varētu gaidīt pēc trim līdz pieciem gadiem.

Attēls: Martin Fergie, publicitātes foto.

Avots:

http://www3.imperial.ac.uk

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.