Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Sāk izstrādāt robotu 'spietu'

Ja viens robots vienlaicīgi var izpildīt vienu uzdevumu, tad daudziem pa spēkam jau būs simtiem vai pat tūkstošiem darbību. Vadoties pēc šīs vienkāršās loģikas, Nikolass Korels (Nikolaus Correll), Kolorādo universitātes Boulderā (ASV) asistējošais profesors un viņa vadītā datorzinātņu grupa izstrādājusi galda tenisa bumbiņas izmēra darbojošos prototipu robotam, kas varētu būt lielu robotikas sistēmu bāzes bloks. Korels plāno šos blokus pavairot un likt tiem darīt arvien sarežģītākus uzdevumus.

Nesen Korela komanda izveidoja 20 šādu robotu "spietu". Viņi paši tos dēvē par "pilieniem". Lai gan Korels preses relīzē saka, ka, sapulcējoties kopā "spiets" veido "domājošu šķidrumu", tomēr līdz tādiem kolektīvo saprātu nesošiem "nanomorfu" robotiem - replikatoriem, kādi attēloti, piemēram, "Zvaigžņu vārtu" (Stargate) fantastikas seriālos, šķiet, vēl ir ļoti, ļoti tālu. Pagaidām KUB datorzinātnieki tikai raksta programmu pašu vienkāršāko komunikāciju nodrošināšanai atsevišķo "pilienu" starpā un kādiem praktiskiem uzdevumiem tos visdrīzāk varēs izmantot ne ātrāk kā pēc gadiem 5 - 10.

Lai pētījumu gaitu paātrinātu, Korels ir izveidojis laboratoriju, kurā studenti var pētīt un attīstīt robotikas tehnoloģijas, izmantojot pieejamus, par salīdzinoši zemām cenām nopērkamus instrumentus un elektroniskas detaļas.

Tuvākās nākotnes uzdevumi "pilienu" funkcionalitātas pilnveidošanā, stāsta Korels, būs pašsakārtošanās un tādu saprātīga spieta uzvedības izpausmju kā formas atpazīšana, kustība atbilstoši sensoru datiem un adaptīva formas maiņa izstrāde.

Praktiskais robotspietu pielietojums, teikts KUB mājas lapā, varētu būt naftas noplūžu likvidācijā un citos uzdevumos ūdenī un gaisā. Tie varētu savienoties kopā, lai izveidotu kādu ierīci, piemēram kosmosa teleskopu vai lidaparātu. "Katrs dzīvais organisms sastāv no liela šūnu "spieta", kas savstarpēji sadarbojas," - saka Korels. "Iespējams, kādu dienu mūsu spieti dosies kosmosā, lai kļūtu par pirmajiem citu pasauļu kolonistiem un sagatavotu visu nepieciešamo pirms cilvēku ierašanās."

Lai arī preses relīze to nepiemin, tomēr ļoti plašas iespējas šīs tehnoloģijas izmantošanai ir militārajā sfērā, sākot no novērošanas un tehniskā atbalsta un beidzot ar tiešu pretinieka kaujas tehnikas vai dzīvā spēka iznīcināšanu. Ne velti līdzās Nacionālā zinātnes fonda un citu civilo pētniecības atbalsta institūciju grantiem, Korels saņēmis finansējumu pētījumu turpināšanai arī no ASV Gaisa spēkiem.

Attēlā: Korela grupas izgatavotie miniroboti. ekrānuzņēmums no KUB publicitātes video youtube.com

Avots:
colorado.edu

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.