Irāna būvē glābšanas operācijās izmantojamus lidojošus robotus
- Detaļas
- Publicēts 05 Aprīlis 2013
- Autors Atklajumi.lv
Patreizējās tehnoloģiju attīstības tendences liecina, ka cilvēku vietā glābšanas darbu tiešo veikšanu gan uz sauszemes, gan jūrā drīzā nākotnē varētu pārņemt roboti. Šobrīd jau ir uzbūvētas tādas peldošas, attālināti vadāmas bezpilota ierīces kā glābšanas boja EMILY un salamandru atveidojošs robots Salamandra robotica, kas var gan peldēt, gan pārvietoties pa sauszemi. Atšķirībā no šiem, peldošajiem robotiem, Irānas pētniecības centrs RTS Lab uzsācis lidojošas glābšanas ierīces - kvadroptera "Pars" izstrādi.
Kā teikts RTS Lab mājas lapā lasāmajā projekta aprakstā, izstrāde uzsākta, lai palīdzētu cilvēkiem, kas bieži nokļūst nelaimē Kaspijas jūrā Irānas piekrastē. Statistikas dati liecina, ka pēdējo 8 gadu laikā šajos ūdeņos slīkšanas briesmās nonākuši 46 500 cilvēki, no kuriem bojā gājuši 1100.
"Pars" ir būvēts kā vieglkonstrukcijas, četru propelleru aparāts, kas aprīkots ar daudz, dažādiem sensoriem, tostarp - akselerometriem, žiroskopiem, GPS, barometru un elektronisku kompasu. Tā galvenais uzdevums ir nogādāt līdz ūdensnelaimē nonākušajiem cilvēkiem glābšanas riņķi - lai to izdarītu aparātam ir pievienots īpašs turētājs, uz kura novietoti 3 riņķi. Katru riņķi iespējams atbrīvot atsevišķi, tieši tur, kur tas nepieciešams. Izstrādātāji sola, ka nākošie "Pars" modeļi būs apgādāti ar vairāk nekā 15 riņķiem, kuri pēc nomešanas izpletīsies, aktivizējot īpašu ķīmisku vielu.
"Pars" glābšanas ierīces vadīs krastā esošs operators, taču potenciāli, atsevišķos gadījumos tas varētu izmantot arī mākslīgo intelektu. Inženieri norāda, ka kvadroptera vadība būs vienkārša, tāda, lai to varētu apgūt dažu dienu apmācību laikā.
Kvadropteri darbosies ar elektoenerģiju, kuras ieguvei bāzes laukumā būs uzstādītas Saules baterijas (kas neizslēdz citu avotu izmantošanu). "Pars" bāzes un uzpildes staciju, saka RTS lab speciālisti, varēs uzstādīt kā uz glābšanas kuģa, tā uz stacionāras platformas krastā. Viena no būtiskākajām kvadropteru "Pars" atšķirībām no peldošajām bezpilota glābšanas ierīcēm būs to spēja sniegt palīdzību vairākiem cilvēkiem. Tāpat irāņu pētnieki pieļauj, ka šie aparāti varētu būt efektīvāki sliktos laika apstākļos, ar lielu vēju un viļņošanos. Tomēr par to varēs pārliecināties tikai tad, kad būs veikti attiecīgie eksperimenti un testi.
Vienlaikus glābšanas aprīkojuma nogādāšanai ūdenī nokļuvušajiem cilvēkiem, kvadropteri būs noderīgi arī novērošanai, ļaujot glābējiem no putna lidojuma redzespunkta pārskatīt teritoriju, kur noticis nelaimes gadījums.
RTS Lab informē, ka šobrīd ir paveikti viss galvenie priekšizstrādes (projektēšana, konstruēšana) darbi, prototips ir uzbūvēts (lai gan bez mākslīgās inteliģences moduļa), pārbaudīts neliela attāluma piekrastes uzdevumos un tiek meklētas investīcijas, lai uzsāktu rūpniecisku "Pars" izgatavošanu un tas varētu sākt darbu dažādu pasaules valstu glābšanas dienestu labā.
Avots:
http://rtslab.blog.com/research-projects/
© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...