Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Zobu plombes gatavos no žults

Kanādas un Ķīnas zinātnieki sākuši jauna, no dabīgām izejvielām veidota zobu plombju materiāla izstrādi. Jaunā materiāla izmēģinājumi liecina, ka tas ir stingrāks un saglabā vienotu struktūru (neplaisā) ilgāk nekā šobrīd zobārstniecībā izmantotās kompozītu (matricas - organisku sintētisku vielu un neorganisku pildvielu apvienojums) plombes.

Julians Zu no Monreālas universitātes norāda, ka zobārsti arvien retāk praksē izmanto "sudraba" plombes, to vietā priekšroku dodot plastikas materiāliem. Tradicionālo "sudraba" plombju sastāvā ietilpst dzīvsudrabs, kas, kā apgalvo atsevišķi avoti, laika gaitā izdalās no zobu pildījumiem un potenciāli bīstamās devās nonāk organismā. Tomēr arī alternatīvās, "baltās" plastikāta plombes nav bez saviem "skeletiem skapī". Daudzas no tām satur vielas (kā piemēram BisGMA), kas izraisa priekšlaicīgu pildījuma saplaisāšanu un izdala bisfenolu A - toksisku, videi un veselībai bīstama vielu.

Jaunais kompozītmateriāls nesatur nevienu no minētajām toksiskajām vielām. Kā matricviela tajā izmantoti no žults skābēm atvasināti sveķi. Žultsskābes ir dabīgi, zīdītāju aknās saražoti un žultspūslī glabājošies savienojumi, kuru uzdevums ir šķelt ar barību uzņemtos taukus.

Attēlā: zoba dobums, aizpildīts ar jauno materiālu. Publicitātes foto.

Avots:

http://pubs.acs.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.