Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Izgudro autonomas mikrospīles medicīnisku manipulāciju veikšanai

Centieni izveidot arvien mazākas medicīnā izmantojamas ierīces ir viens no mūsdienu zinātnes izaicinājumiem. Džona Hopkinsa universitātes ķīmijas inženieris Deivids Gracijs (Gracias), kopā ar kolēģiem paziņojis par ļoti maza izmēra bezpievades un bezmotora ķirurģisko spīļu izstrādi.

Mikrospīles atverās un aizverās, atbildot uz vienkāršām ķīmiskām izmaiņām vidē. Nelielās mašīnas spēj paņemt un nolikt atpakaļ objektus, kas mazāki par 1/500 collas daļu. Zvaigznes formas spīles ir gatavotas no apzeltīta niķeļa un nav lielākas par putekļa daļiņu. Kad tās ieliek tīrā ūdenī, spīles ir atvērtā stāvoklī. Pievienojot ūdenim etiķskābi, spailes sakļaujās. Uz vajadzīgo vietu spailes aizvada ar magnēta palīdzību, tad šķīdumā pievieno citu vielu - ūdeņraža peroksīdu un spaiļu gali atkal atlaižas, atbrīvojot savu kravu.

Eksperimenta gaitā pētniekiem izdevās ar mikrospailēm pacelt un pārvietot uz citu vietu stikla krellītes, nelielas drātiņas un caurulītes.

"Mēs varam paņemt priekšmetus un nolikt tos atpakaļ," Gracijs teica, "tādējādi tiek īstenota viena no inženierijas pamatfunkcijām un mēs to esam izdarījuši bez baterijām vai elektrības."

Nākošais solis ierīces pilnveidošanā būs atteikšanās no cilvēka vadītā magnēta spaiļu kustības nodrošināšanai. Tās varētu pārvietoties pašas, līdz ar ķermeņa šķidrumu plūsmām. Patlaban Gracija komanda izmēģina cilvēkam nekaitīgas ķimikālijas, kas varētu darbināt spīles, piemēram, biopsijas veikšanai. 

Attēls: publicitātes foto.

Avots:

www.dailynews.com