Stenforda universitātes zinātnieki pārprogrammē cilvēka ādas šūnas par peļu muskuļu šūnām
- Detaļas
- Publicēts 08 Maijs 2009
- Autors Aliens.lv
Stenforda universitātes zinātnieki spēruši jaunu soli medicīnas biotehnoloģiju attīstībā. ASV Eksperimentālās bioloģijas biedrību federācijas žurnāla (FASEB Journal) maija numurā publicēts raksts, kurā pētnieki izklāsta, kā tiem izdevies bez cilmes šūnu starpniecības no cilvēka ādas šūnām (attēlā) iegūt peļu muskuļu šūnas.
"Reģeneratīvā medicīna, izmantojot jaunus un iedarbīgus terapijas līdzekļus, dod cerības daudzu slimību ārstēšanā, tomēr tā ir atkarīga no vajadzīgā šūnu tipa pieejamības bojāto vai disfunkcionālo orgānu atjaunošanā," teica Stenforda universitātes Bekstera Ģenētiskās farmakoloģijas laboratorijas direktore, pētījuma vecākā zinātniece dr. Helēna M. Blau. Savos eksperimentos "mēs parādam, ka pieauguša organisma šūnas var tikt tieši pārveidotas par citām, mums vajadzīga tipa šūnām, neizmantojot embrionālās cilmes šūnas vai inducētās pluripotentās cilmes šūnas."
Lai demonstrētu izstrādātās tehnoloģijas daudzveidīgās iespējas, pētnieki pārvērta vienas sugas specializētas pieaugušas šūnas par citas sugas specializētām šūnām. Vispirms, ķīmiski iedarbojoties uz audu paraugiem, viņi izveidoja šūnas, kurām bija gan cilvēka ādas šūnu, gan peļu muskuļu šūnu kodoli. Ieslēgti vienā šūnā kodoli varēja savā starpā "sazināties" ar ķīmisku signālu starpniecību. Pēc tam zinātnieki noteica, kādi gēni abos kodolos ir aktīvi (tas bija iespējams, jo gēni sugu starpā atšķiras). Tālākā pētījuma gaitā pēc virknes eksperimentu ģenētiķi spēja ierosināt cilvēka ādas šūnas kodolu tādējādi, lai tas ražotu peļu muskuļu gēnus, bet muskuļu kodolam likt ražot cilvēka ādas gēnus. Praktiski tika īstenota efektīva viena šūnu tipa transformācija citā.
"Domājams, nobriedušo šūnu pārprogrammēšana papildinās embrionālo cilmes šūnu izmantošanu audu atjaunošanas procedūrās," teica medicīnas doktors Džeralds Vaismens, FASEB žurnāla galvenais redaktors. "Pielietojot Stenforda grupas pārprogrammēšanas metodi, varētu iegūt aizvietojošās šūnas gadījumos, kad cilmes šūnas nav pieejamas jeb konkrētajā gadījumā nav izmantojamas."
Attēls: Marcel Mettlen.
Avots:
Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.
Jaunākie komentāri
Fizikālās ķīmijas katedra aicina uz semināru par molekulārajiem kristā...
Virsjakas no zirnekļu zīda: realitāte jau šogad
Pārsteidzošā atmiņa - cilvēki spēj atpazīt pirms 10 gadiem redzētus at...