Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Doktora Moro sala britu zinātnieku laboratorijās

Britu sabiedrībā pagājušajā gadā asas diskusijas izraisījušie mēģinājumi izaudzēt cilmes šūnas, ievietojot cilvēku DNS govju vai trušu olšūnās, lemti neveiksmei, teikts žurnālā Cloning and Stem Cells 2. februārī publicētā pētījumā.

Pētījuma vadītājs dr. Roberts Lencs (Lanza) paziņoja, ka dzīvnieku olšūnas tā vietā, lai aktivizētu cilmes šūnu augšanu programmējošos gēnus, tos patiesībā izslēdz.

Citi zinātnieki Lenca slēdzienam iebilst. "Doma, ka šī publikācija varētu būt nagla hibrīdembriju zārka vākā ir krietni vien pārspīlēta," portāls cbsnews.com citē Stefanu Mindžeru (Minger) no Londonas Karaliskās koledžas.

Mindžers, kura grupa ir viena no trim, kas bija saņēmusi tiesības veikt ģenētiskus eksperimentus ar dzīvnieku olšūnām un cilvēku DNS, atsaucās uz 2008. gada pētījumu, kas ziņoja, ka vajadzīgie gēni hibrīdembrijos ar govju olšūnām dažos gadījumos tomēr esot ieslēgušies. Mindžers uzskata, ka Lenca grupa embrijus pētījusi pārāk agrā attīstības stadijā. Lencs uz to atbildēja, ka viņaprāt 2008. gada attiecīgais pētījums ir nepārliecinošs.

Eksperimenti ar hibrīdembrijiem tiek veikti daudzviet pasaulē, taču vēl neviens ziņojums par cilvēka cilmes šūnu iegūšanu no šādiem darinājumiem nav guvis vispārēju ģenētiķu atzinību.

Cilmes šūnas, kurām piemīt spēja radīt praktiski jebkuru orgānu ir ļoti pieprasīts ģenētiskais materiāls ārstniecībā un eksperimentos. Embriju cilmes šūnu reģeneratīvās potences ir daudz lielākas nekā pieaugušo cilvēku cilmes šūnām, taču daudzās valstīs morālu iebildumu dēļ pieņemti aizliegumi tās izmantot eksperimentos. Tāpēc daudzi zinātnieki liek cerības uz hibrīdembriju izmantošanu. Ja tehnoloģiju izdotos izstrādāt, ar tās palīdzību varētu nodrošināt pacienta paša embrionālo šūnu radīšanu. Tās tālāk varētu izmantot, piemēram, tādu transplantācijas orgānu izaudzēšanai, kuri saņēmējorganismā netiktu atgrūsti (kā tas nereti notiek ar donororgāniem).

Avots:

cbsnews.com

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.