Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Jauna ēra hepatīta C ārstēšanā

Visbiežāk sastopamās hepatīta C formas pacienti, papildinot standarta terapiju ar jaunu preperātu telapreviru - īpašu C hepatīta proteāzes inhibitoru - no postošās aknu kaites var izārstēties uz pusi īsākā laikā.

Šādi rezultāti iegūti Djūka Klīniskās Pētniecības Institūta (ASV) vadībā nesen veikta klīniskā pētījuma II b fāzē. Pētījumu finansēja medikamenta izstrādātājs Vertex Pharmaceuticals Incorporated, bet darba pārskats publicēts izdevuma New England Journal of Medicine 30. aprīļa numurā.

Telaprevira darbības princips ir noteikta C hepatīta enzīma bloķēšana, kas vīrusam nepieciešams, lai tas spētu sevi pavairot. "Telaprevirs ne vien palielina parastās C hepatīta terapijas efektivitāti, bet arī ļauj saīsināt ārstēšanas laiku no 48 līdz 24 nedēļām," stāsta pētījuma vadošie autori dr. Ira M. Džeikobsone un profesors Vincents Astors. "Tādējādi daudziem pacientiem izdodas mazināt potenciāli smago blakusparādību izpausmes."

Randomizētā, dubultaklā, placebo kontrolētā paralēlo grupu pētījumā bija iekļauti 250 pacienti, kuriem bija neārstēts hronisks 1 genotipa C hepatīts.

24 nedēļas pēc ārstēšanas beigām pētnieki salīdzināja atbildes reakciju uz C hepatīta vīrusa testu pacientiem, kas 12 nedēļas kopā ar standarta terapiju - peginterferonu alfa-2a un ribavirīnu - saņēma telapreviru ar to pacientu datiem, kas 48 nedēļu garumā tika ārstēti tikai ar standarta līdzekļiem. Telapreviru saņēmušie vēl iedalījās divās grupās: pirmā pēc telaprevira saņemšanas tika turpināta ārstēt ar standarta terapiju 12 nedēļas, bet otrā - 36 nedēļas. Iegūtie rezultāti parādīja, ka 48 nedeļu telaprevira grupā izārstēti bija 67% pacientu, bet 24 nedēļu grupā tādi bija 61%. Salīdzinājumam, 48 nedeļu standarta terapijas grupā vīrusu asinīs neatrada tikai 41% pacientu.

Pētījums parādīja ievērojamu atšķirību arī to pacientu vidū, kuriem slimība atgriezās. Telaprevira grupās tādi bija 2% un 6%, kamēr kontrolgrupā šis rādītājs sasniedza 23%.

Zinātnieki atzīmē, ka novērotajās telaprevira kursu saņēmušo pacientu grupās visbiežāk sastopamā blakne bija izsitumi, kas varētu būt iemesls lielākam terapiju pārtraukušo slimnieku skaitam, salīdzinājumā ar kontrolgrupu (21% pret 11%). Tomēr pētījuma vecākais zinātnieks Djūka Klīniskās Izpētes institūta gastroenterologs dr. Andrew Muir norāda, ka "neskatoties uz to, ka telapreviram ir pašam savas blaknes, tas ievērojami palielina standarta terapijas efektivitāti un ļauj uz pusi samazināt nepieciešamo ārstēšanas laiku." Atzīmējams, ka peginterferona alfa-2a un ribavirīna bieži novērotās blakusparādības ietver smagus, gripai raksturīgus simptomus, depresiju, bezmiegu, nogurumu un anēmiju.

Vienlaikus ar ASV klīnisks telaprevira pētījums notika arī Eiropā. Šī pētījuma rezultāti ir līdzīgi Djūka institūta vadītā pētījuma rezultātiem un tāpat publicēti New England Journal of Medicine 30. aprīļa numurā. Šobrīd ir uzsākta medikamenta klīniskās izpētes III fāze. Ja tās rezultāti apstiprinās līdz šim iegūtos datus, telaprevirs tiks iesniegts apstiprināšanai ASV Pārtikas un zāļu administrācijā. Par jaunā līdzekļa iespējamo cenu pagaidām ziņu nav.

Avots:

content.nejm.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.