Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Budistu mūķenēm – vegānēm – kaulu blīvums nav zemāks, kā sievietēm, neveģetārietēm

Žurnāla Osteoporosis International tīmekļa versijā publicēts pētījums, kura ietvaros tika salīdzināta 105 pēcmenopauzes vecuma budistu mūķeņu, vegānu, un 105 sieviešu, neveģetāriešu kaulu veselība. Rezultāti bija pārsteidzoši - abu grupu sievietēm kaulu blīvums bija vienāds. "Tiem 5% Rietumvalstu iedzīvotāju, kuri izvēlējušies veģetāru dzīvesveidu, šīs ir ļoti labas ziņas," saka pētījuma vadītājs profesors Tuans Ngujens no Sidnejas (Austrālija) Gervana Medicīniskās izpētes institūta.

Veģetāriešu, īpaši vegānu kaulu veselība jau labu laiku uzturzinātnieku un ārstu vidū izraisīja zināmas bažas, jo šī grupa ar pārtiku vidēji uzņem ievērojami mazāku proteīnu un kalcija ikdienas devu nekā tie cilvēki, kuri ēd gan augu, gan dzīvnieku valsts produktus.

"Pētījumā mēs konstatējām, ka, neskatoties uz izpētē iekļauto vegānu patiešām zemo uzņemto proteīnu un kalcija daudzumu, viņu kaulu blīvums faktiski neatšķirās no tiem, kuru ēdienkarte ir daudz plašāka, tajā iekļaujot arī dzīvnieku izcelsmes proteīnus," teica profesors.

Pētnieki noskaidroja, ka mūķenes dienā uzņem tikai ap 370 mg kalcija (rekomendētā deva ir 1000 mg), bet proteīnus ap 35 g (neveģetāriešu grupā šis rādītājs bija 65 g).

Profesors Ngujens un viņa sadarbības partneris dr. Ho-Pam Tuk Lans no Hošiminas Vjetnamā izpētei izvēlējās vjetnamiešu budistu mūķenes, jo reliģiskie priekšraksti tām visu mūžu liek ievērot strikti vegānu diētu. "Mēs nepētījām Rietumu veģetāriešus, jo daudzi no tiem ir laktoveģetārieši un kalcija daudzums viņu diētā ir atbilstošs normām," paskaidroja Ngujens.

Pētījumā piedalījās mūķenes no 20 Hošiminas tempļiem un klosteriem. Kontrolgrupas sievietes nāca no tiem pašiem rajoniem, kuros dzīvoja mūķenes.

Lai arī pētījuma vadītāji neiesaka pievērsties vegānu uzturam, viņi atzīmē, ka augļiem un dārzeņiem acīmredzami ir labvēlīga ietekme uz kaulu veselību.

Viņi arī norāda, ka pētījumā netika ņemts vērā dalībnieču D vitamīna (tikpat nozīmīgs kaulu blīvuma uzturēšanā kā kalcijs) līmenis un tādi kaulu veselībai nozīmīgi faktori, kā dzīvesstils un fiziskās aktivitātes.

Avots:

eurekalert.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.