Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Eksperimentāli pierādīts: plastmasas pudeles saindē dzērienus ar estrogēnām ķimikālijām

Izpētot virkni veikalos nopērkamo minerālūdeņu, Gētes universitātes (Frankfurte, Vācija) Ūdeņu ekotoksikoloģijas nodaļas zinātnieki Martins Vāgners un Jergs Ēlmans atklāja, ka plastmasas pudeles ūdeni piesārņo ar estrogēniem (steroīdajiem sievišķajiem dzimumhormoniem) līdzīgām ķīmiskām vielām. Pētījums publicēts žurnāla Environmental Science and Pollution Research jaunākajā numurā.

No pārbaudītajiem 20 zīmolu minerālūdeņiem 60% bija saindēti. Minerālūdeņi stikla pudelēs bija mazāk (33%) estrogenizēti nekā PET plastmasas un kompozīttraukos (kartona pakas ar plēvi iekšpusē) traukos iepildītie dzērieni (78%).

Turklāt, eksperimentos ar dzīvniekiem pierādījās, ka šīs vielas funkcionāli darbojas tieši tāpat, kā to dabiskie analogi. Zinātnieki veica Jaunzēlandes dubļu sliekas pavairošanu plastmasas pudelēs un stikla pudelēs. Plastmasas pudelēs piedzima divas reizes vairāk jaunu slieku nekā stikla pudelēs.

Pētījuma autori secina: "Mēs visdrīzāk esam atklājuši tikai leduskalna virsotni. Plastmasas iepakojums var būt avots arī daudzu citu pārtikas produktu piesārņojumam ar ksenohormoniem. Mūsu pētījums liek domāt, ka endokrīno sistēmu graujošas ķimikālijas var slēpties negaidītās vietās."

Zināmie endokrīno sistēmu ietekmējošo vielu iedarbības efekti izpaužas kā priekšlaicīgs dzimumnobriedums, iedzimtas anomālijas, ļaundabīgo audzēju attīstība un citi traucējumi. Kopumā vērtējot, hormonālās regulācijas procesi uzskatāmi par nozīmīgiem organisma regulācijas procesiem, un svešdabīgu vielu spēja to ietekmēt ir bīstama. Endokrīno sistēmu ietekmējošas vielas tiek uzskatītas par 21. gadsimta prioritāras bīstamības vielām.

Avots:

springerlink.com

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.