Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

"Monsanto" saņem patentu uz "nogrieztām brokoļu galviņām"

Iegūt patentu, nozīmē iegūt kontroli, kas nereti tālu pārsniedz pašu patenta priekšmetu. Tieši tāpēc globālās korporācijas, kurām pasaule, daba un cilvēku kopienas ir tikai peļņas avoti un arēna cīņai par varu, cenšas patentēt jebko, īpašu uzmanību pievēršot enerģijai, medicīnai un pārtikai. Eiropā, ņemot vērā sabiedrības ilgstošo un neatslābstošo pretestību ģenētiski modificētu augu un dzīvnieku ieviešanai, korporācijas tirgus sagrābšanai, šķiet, ir izvēlējušās pielietot citu - tradicionāli selekcionētu dzīvnieku un augu patentēšanas un reģistrēšanas - taktiku. 

Viens no agroķīmijas un biotehnoloģiju gigantu izvēlētajiem ceļiem (par otru - nereģistrētu sēklu tirdzniecības un apmaiņas aizlieguma panākšanu lasīt ŠEIT) ir savu biznesa interešu lobēšana Eiropas patentu organizācijā (EPO), kas pēc neilgas, kopš 2011.g. protestiem ieturētas pauzes, atkal sākusi patentēt dabīgas selekcijas ceļā iegūtus augus un dzīvniekus. Nesen, 12. jūnijā, korporācijas "Monsanto" meitasuzņēmums "Seminis" EPO birojā Minhenē saņēma patentu (EP 1597965) uz konvencionāli selekcionētiem brokoļiem, kuru garie bezlapu kāti, izmantojot atbilstošu tehniku, tos ļauj vieglāk novākt. Patents attiecas ne tikai uz augiem un sēklām, bet arī "nogrieztām brokoļu galviņām" (severed broccoli head) un " brokoļu laukos audzēto (..) brokoļu augu vairākumu" (plurality of broccoli plants (..) grown in a field of broccoli).

"Nogriezto brokoļu galviņu" patents, tāpat kā citi uz konvencionāli selekcionētiem augiem nesen izdotie EPO patenti (līdz ar daudz lielāko skaitu iesniegto, šobrīd izskatīšanas procesā esošo pieteikumu), kā uzskata dzīvo būtņu patentēšanas oponenti, pēc būtības pārkāpj Eiropas patentu konvencijā (punkts 53b) ietverto noteikumu, ka patentēšanai nevar tikt nodotas augu un dzīvnieku variācijas un konvencionālās selekcijas metodes (essentially biological processes).

Diemžēl, izmantojot šī aizlieguma vispārinošo un neviennozīmīgo definīciju, neņemot vērā 2012.g. 10. maijā pieņemto Eiropas parlamenta rezolūciju (lasīt ŠEIT), kas aicināja EPO "nepieļaut konvencionālās selekcijas ceļā iegūtu produktu" patentēšanu, biotehnoloģiju korporācijas, ar EPO prezidenta Benuā Batistelli atbalstu joprojām uzskata, ka tas attiecas tikai uz selekcijas metodēm, nevis uz iegūto ražu vai dzīvniekiem.

"Mēs aicinām uz plašu opozīciju "nogriezto brokoļu galviņu" patentam. EPO un Monsanto ir sākušas konfrontāciju ar Eiropas sabiedrību," saka daudzas valstis pārstāvošu sabiedrisko organizāciju apvienības "No Patents on Seeds!" darbinieks Kristofs Tens. "Mēs esam nolēmuši dot nepārprotamu, skaidru signālu, ka neļausim monopolizēt mūsu pārtiku," viņš turpina.

"No Patents on Seeds!", kuras mājas lapā pret "nogriezto galviņu" patentu savu protestu ar parakstu izteikuši jau gandrīz 10 000 cilvēku, norāda, ka divu agroķīmijas un biotehnoloģiju gigantu - "Monsanto" un "Syngenta" rokās jau tagad atrodas lielākā daļa no Eiropā reģistrētajām sēklām. Savukārt, kopš 1999. gada reģistrētie apmēram 900 patenti uz dzīvniekiem un 1800 uz augiem negatīvi ietekmējuši nozari un sabiedrības ilgtspēju kopumā:

1) tiek bremzēta selekcijas attīstība, jo selekcionāri vairāk nevar izmantot patentētos augus, dzīvniekus vai ģenētisko materiālu jaunu šķirņu radīšanai - patentētie selekcijas veidi visbiežāk nav nekas jauns vai arī līdzīgus risinājumus nepieciešamības gadījumā, teiksim, kardināli mainoties vides apstākļiem, viegli varētu atrast jebkurš selekcionārs;
2) patenti veicina sēklu tirgus monopolizāciju, mazinot konkurenci un izspiežot no tirgus mazos un vidējos uzņēmējus;
3) patentu ietekmē pieaug cenas, samazinās patērētāju izvēles iespējas un sarūk lauksaimniecisko kultūru bioloģiskā daudzveidība

"No Patents on Seeds!" aicina visus Eiropas pilsoņus, kuri uzskata, ka dzīvās būtnes un jo īpaši tradicionālajā veidā selekcionēti augi un dzīvnieki nav patentējami vērsties pie saviem pārstāvjiem nacionālajās valdībās ar aicinājumu atbilstoši ietekmēt Eiropas patentu organizāciju, Eiropas Komisiju un Padomi.

Avoti:

no-patents-on-seeds.org

swissaid.ch

Lasīt vairāk par dzīvu būtņu patentēšanu:

"Biopirātisms - mūsdienu koloniālisms", videsvestis.lv

"President of the European Patent Office gives green light for patents on plants and animals. Patent office ignores the position of the European Parliament", swissaid.ch

"ASV augstākā tiesa nolemj: cilvēku gēni nav patentējami. Kritiķi brīdina, ka lēmumā atstāts "caurums"", atklajumi.lv, 14.06.2013.

Lasīt par sēklu tirgus monopolizāciju:

"Turpinās kampaņa ES jaunās sēklu regulas lietā", gmo.lv

Etiķetes:{tortags,868,1}

Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.