Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Paleontoloģija

Zinātnieki secina: skriešanas amatieris, iespējams, varētu “noskriet” varenos T.Rex

Filmās tiranozauri tiek attēloti kā ātri skrienoši milzeņi, no kuriem paglābties var izdoties tikai lielas veiksmes gadījumā. Par tiranozauru izmēru filmas nemelo – tie patiešām bija vieni no lielākajiem gaļēdājiem, un to garums sasniedza pat 13 m. Tomēr izrādās, ka tiranozauri nemaz tik ātri nepārvietojās. Paleontologi izpētījuši, ka tiranozauru pārvietošanās ātrums, iespējams, nepārsniedza 8 km/h – ātrumu, kādā lēnā skrējienā pārvietojas skriešanas amatieris vai pat pieredzējušāks nūjotājs. 

Lasīt tālāk ...

Cik ilgi dinozauru mazuļi atradās olās?

Cilvēkiem grūtniecība ilgst 9 mēnešus. Zilo vaļu mazuļi mātes vēderā pavada 11 mēnešus. Strausa mazulis no olas izšķiļas pēc 42 dienām. Bet cik ilgi olas inkubēja teiksmām apvītie dinozauri?

Lasīt tālāk ...

Tirgū izliktā dzintarā atrod spalvainu dinozaura asti

Pasaules paleontologi un paleontoloģijas entuziasti saņēmuši priekšlaicīgu dāvanu svētkos – zinātniekiem izdevies atrast dzintaru, kurā saglabājusies 99 miljonus gadu veca dinozaura aste ar kauliem, mīkstajiem audiem un pat spalvām, ziņots žurnālā “Current Biology”. Tā ir pirmā tik pilnīgi saglabājusies dinozauru aste, ko līdz šim izdevies atrast.

Lasīt tālāk ...

Atrasta pirmā dinozauru smadzeņu fosilija

Dinozauru intelekta līmenis ir interesants jautājums, uz kuru zinātne vēl pagaidām nav spējusi rast skaidru atbildi, taču tagad, pateicoties jaunam atradumam, vismaz pašas smadzenes ir kļuvušas mazliet saprotamākas.

Gadskārtējā “Society of Vertebrate Paleontology” sanāksmē paziņots, ka paleontologiem izdevies identificēt dinozaura smadzeņu gabala fosiliju, kas atrasta plūdmaiņu baseinā Lielbritānijas dienvidu daļā. Tā ir pirmā atrastā dinozaura smadzeņu audu fosilija zinātnes vēsturē. 

Lasīt tālāk ...

Top paleontoloģijas piedzīvojumu seriāls pēc M.Kraitona jaunatklātā romāna "Pūķa zobs" motīviem

Intrigas, kukuļi, uzbrūkoši raksti presē, seno fosīliju zagšana un pat iznīcināšana – tik nežēlīga XIX gs. otrajā pusē bija cīņa starp ASV paleontologiem Edvardu Drinkeru Kopu (Edward Drinker Cope) un Otniēlu Čārzlu Māršu (Othniel Charles Marsh), taču vētraino attiecību rezultātā pasaule iepazina triceratopu, stegozauru, otniēliju un vēl vairāk nekā 140 dinozauru veidus.

Lasīt tālāk ...

Paziņo par pasaulē vecākās fosilijas atradumu Grenlandē

Austrāliešu zinātnieki kādā nomaļā Grenlandes apgabalā atraduši, iespējams, vecākās fosilijas pasaulē. Atraduma milzīgais vecums liecina, ka dzīvība uz Zemes varētu būt parādījusies īsi pēc planētas dzimšanas.

Lasīt tālāk ...

Atrasts pirmais fosilais zobenzobu tīģera pēdas nospiedums

Paleontologiem labi pazīstama, slavena kvartāra perioda[1] fosiliju atradne Argentīnā no jauna iepriecinājusi pētniekus un dabas vēstures entuziastus  kā vēstī sciencemag.org, netālu no Miramaras, pilsētas Atlantijas okeāna piekrastē, zinātniekiem izdevies uziet pirmo pasaulē zināmo pārakmeņojušos izmirušā kaķveidīgā plēsoņas, zobenzobu tīģera[2] pēdas nospiedumu.

Lasīt tālāk ...

Panamas kanāla paplašināšanas laikā atrod pirmās Ziemeļamerikas pērtiķu fosilijas

Panamas kanāla paplašināšanas darbu laikā atrastas septiņas pērtiķu zobu fosilijas. Tās sniedz pirmo informāciju par pērtiķu eksistenci Ziemeļamerikas kontinentā vēl pirms Panamas zemesšaurums pirms 3,5 miljoniem gadu to savienoja ar Dienvidameriku. Fosilizēto zobu vecums liecina, ka pērtiķi sasnieguši Ziemeļamerikas kontinentu miljoniem gadu agrāk, nekā domāts iepriekš. 

Lasīt tālāk ...

80 miljonus gadu vecā fosilijā atrasti saglabājušies asinsvadi

Ziemeļkarolīnas štata universitātes (ASV) pētnieki raduši apstiprinājumu tam, ka 80 miljonus gadu vecā dinozaura fosilijā atrasti saglabājušies dzīvnieka asinsvadi. Iepriekš skeptiķi uzskatīja, ka atrastās struktūras nevarētu būt asinsvadi, jo tie nesaglabātos tik ilgi, un uzietās struktūras visticamāk ir bioplēves vai citas piesārņotājvielas.

Lasīt tālāk ...

Atklāta aiz polārā loka mitinājusies dinozauru suga

Floridas štata universitātes (ASV) un Feirbenksas Aļaskas universitātes (ASV) pētnieku komanda atklājusi jaunu pīļknābjaino (duck-billed) dinozauru jeb hadrozauru sugu, kas mitinājusies tik tālu ziemeļos, kā neviens cits līdz šim zināmais dinozaurs. Pētnieki uzskata, ka šie dinozauri ir piedzīvojuši pat sniegu. Jaunais atklājums radījis sarežģītus jautājumus par to, kā dzīvnieki spējuši adaptēties skarbajiem ziemeļu apstākļiem. Ziņojums par atklājumu publicēts paleontoloģijas žurnālā „Acta Palaentologica Polonica”. 

Lasīt tālāk ...