Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Jauna metode multiplās sklerozes simptomu mazināšanā

Multiplā skleroze (MS) ir smaga neiroloģiska saslimšana, kuras laikā noārdās nervu šūnu apvalks - mielīns. Rezultātā tiek traucēta korekta nervu signālu pārvade, kas slimniekiem izpaužas kā redzes, jušanas, koordinācijas, līdzsvara, u.c. traucējumi. Līdz šim nav skaidra ne MS izcelsme, ne arī atrasti līdzekļi tās izārstēšanai. Populārākais viedoklis par MS izcelsmi ir autoimūnā hipotēze - proti, stāvoklis, kad grūti noskaidrojamu iemeslu dēļ imūnsistēmas aizsargšūnas uzbrūk nevis kādiem iebrucējiem no ārpuses, bet paša ķermeņa šūnām vai audiem, šajā gadījumā attiecīgi - mielīnam. Tomēr drīzumā šie uzskati, iespējams, būs jāmaina - Ferāras universitātes (Itālija) medicīnas profesors Paolo Zamboni ir atradis jaunu slimības izcelsmes skaidrojumu un sekmīgi veicis virkni ķirurģisku operāciju, kas ievērojami mazinājušas MS simptomu izpausmes pacientiem.

Dr. Zamboni nav neirologs, bet asinsvadu ķirurgs, kura uzmanību MS piesaistīja viņa sievas slimība. Elēna Ravelli bija 37 gadus jauna, šķietami vesela sieviete, taču 1995. g. pēkšņi viņu pārņēma vertigo lēkmes, locekļu tirpšana un nespēks. Ārstu diagnoze bija nesaudzīga - MS un, lai arī MS tiek uzlūkota kā neārstējama saslimšana, dr. Zamboni nolēma darīt to, ko viņa vietā noteiktu būtu darījis jebkurš cilvēks ar medicīnisku izglītību - ārsts sāka pats meklēt slimības cēloni un iespējamo terapijas veidu.

Profesors Zamboni iepazinās ar visu viņam pieejamo literatūru par multiplo sklerozi un zinātnieka uzmanību piesaistīja vairāk nekā pirms 100 gadiem izteikti minējumi par pārmērīgi liela dzelzs daudzuma asins sastāvā iespējamo saistību ar šo neirodeģeneratīvo saslimšanu. Hipotēze Zamboni ļoti ieintresēja, jo, sagadīšanās pēc, viņš tieši bija pētījis kā virsnormas dzelzs bojā kāju asinvadus. Vai tāpat nenotiek smadzenēs - dzelzs uzkrājas līdz sasniedz toksisku līmeni un izraisa smadzeņu asinsvadu bojājumus, tādējādi ļaujot imūnsistēmas galētājšūnām pārvarēt asins-cerebrospinālo šķidrumu barjeru un nokļūt līdz mielīnam?

Taču kāpēc smadzenēs rodas nevajadzīgi dzelzs uzkrājumi? Veicot radioloģiskus vēnu izmeklējumus MS slimniekiem un veseliem cilvēkiem , dr. Zamboni atklāja, ka vairāk nekā 90% MS slimnieku ir daļēji nosprostotas vēnas pa kurām no smadzenēm atplūst "izstrādātās" asinis. Vesalajiem cilvēkiem arī vēnas bija veselas.

Lai pārbaudītu savas hipotēzes pareizību, dr. Zamboni grupai brīvpratīgo MS slimnieku izdarīja virkni salīdzinoši vienkāršas asinsvadu paplašināšanas operācijas, atjaunojot normālu vēnu caurlaidību. Pacienti tika novēroti 18 mēnešus un viņiem veica dažādas pārbaudes, lai noteiktu, kādas sekas operācija atstājusi uz slimības izpausmēm un progresu. Rezultāti bija pārsteidzoši - lielākajai daļai pacientu ievērojami mazinājās MS simptomu izpausmes. Viens no pirmajiem MS slimniekiem, kam 2007. g. veica operāciju bija 40 gadu vecais itālis Augusto Zeppi. MS viņam tika diagnosticēta pirms deviņiem gadiem un kopš tā laika ik pēc četriem mēnešiem Zeppi cieta no vairāku nedēļu ilgstošiem smagiem slimības paasinājumiem, kuru laikā viņš nevarēja izmantot savas rokas un kājas un cieta no liela nespēka. "Viss, ko es domāju par savu turpmāko dzīvi bija: spēle beigusies," atzīst Zeppi.
Izmeklējumi rādīja, ka abas slimnieka jūga vēnas ir nosprostotas, attiecīgi par 60 un 80%. Lai stāvokli labotu, dr. Zamboni Zeppi veica operāciju, kuras laikā sašaurinātās vēnas tika paplašinātas. Atzīmējams, ka pēc gada operācija bija jāatkārto, jo viena no vēnām atkal nosprostojās. Pats Zeppi pēc operācijām jūtas kā piedzimis no jauna: "es neatceros, kā tas ir - slimot ar MS," viņš saka.

Pilns pētījuma pārskats ar izmantotajām metodēm un rezultātiem publicēts akadēmiskā izdevuma "Journal of Vascular Surgery" 2009. g. decembra numurā (kopsavilkums šeit + pilns teksts šeit).

Atklāto pataloģisko izmaiņu izsaukto traucējumu kompleksu Zamboni nosaucis par hronisku cerebrospinālu venozo nepietiekamību, ko raksturo kombinēta iekšējās jūga vēnas (galvenais asiņu atplūdes trakts no smadzenēm) un azigonālās vēnas stenoze. Tā kā venozo asiņu atplūde pati par sevi ir samērā lēna, īpaši jau no sirds attālākās ķermeņa daļās, tad aizsprostotās vēnas to gandrīz apstādina, īpaši smagos gadījumos, iespējams, izraisot pat pretēja virziena plūsmu, izsaucot skābekļa badu un virsnormas dzelzs koncentrāciju galvas un muguras smadzenēs, kas savukārt, kā uzskata dr. Zamboli un viņa sekotāji arī ir īstais MS iemesls.

"Ja to izdosies pierādīt, tad tas būs ļoti, ļoti liels atklājums, kas pilnībā izmainīs mūsu priekšstatus par MS un tās terapijas veidiem," Kanādas lielākajam nacionālajam laikrakstam "Globe and Mail" teica Ņujorkas Valsts universitātes Bufalo asociētā neiroloģijas profesore Bianka Vainstoka-Gūtmane.

Pašlaik Bufalo universitātes pētnieki formē izpētes grupu, kurā ietilps 1700 dalībnieki - bērni un pieaugušie, MS slimnieki un veseli cilvēki. Grupai veiks ultrasonogrāfiskos un magnētiskās rezonanses izmeklējumus, lai noteiktu smadzenēm pienākošās un izejošās asins plūsmas intensitāti, kā arī dzelzs depozīta apjomus.

Cits zinātnieks, pasaules mēroga radioloģiskās izmeklēšanas eksperts, Hamiltonas Mak Māstera universitātes palīgprofesors Marks Hāke (Mark Haacke) aicina MS pacientus sūtīt viņam savus galvas un kakla MR attēlus, lai viņš varētu plašāk izpētīt Zamboni hipotēzi.

Atšķirībā no minētajiem zinātniekiem, MS biedrības ASV un Kanādā pret Zamboni hipotēzi pagaidām izturas noraidoši - Kanādas biedrība izteikusi viedokli, ka vēl ir par maz apstiprinošu pierādījumu, kamēr ASV biedrība ieņēmusi aktīvās aizsardzības pozīcijas - tā aicina MS slimniekus izvairīties no vēnu stāvokļa testiem un ķirurģiskās operācijas, iesakot turpināt cīņu pret simptomiem ar līdzšinējo medikamentu palīdzību. Dr. Zamboni šādu attieksmi skaidro ar medīcīnas vispārzināmo tendenci lēni pieņemt jaunas teorijas, kamēr man personīgi šķiet, ka to veido tikai un vienīgi attiecīgās biedrības vadības "stipendiju" saites ar lielajiem zāļu ražotājiem - kā nekā, Zamboni atklājums viņiem draud ar liela dārgu zāļu segmenta noieta tirgus zaudējumu. Turklāt vēnu nosprostojumi - ja tādi ir - jebkurā gadījumā rada smagus asinsrites traucējumus, kuru novēršana ikvienam MS slimniekam varētu nākt tikai un vienīgi par labu.

Avots: www.theglobeandmail.com

Lasīt vairāk par cerebrospinālo venozo nepietiekamību: http://csvi-ms.net/en

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.