Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Pierādīts, ka vīnogu sēklas padara vēža ārstēšanu efektīvāku

grapes

Mūsdienās vēzis ir viens no izplatītākajiem pāragras nāves izraisītājiem. Vēzis ir ļaundabīgs audzējs, kuram raksturīga kādas noteiktas šūnu grupas paātrināta, nekontrolējama dalīšanās iznīcinot apkārtējās šūnas un audus. Vēzim ir vairāki veidi. Viens no visbiežāk sastopamajiem ļaundabīgo audzēju paveidiem ir zarnu vēzis, kas sastopams aptuveni 10% vēža slimnieku. Ārsti un zinātnieki visā pasaulē aktīvi strādā pie vēža pretlīdzekļu meklējumiem taču šobrīd diemžēl vēl nav atrasts neviens līdzeklis, kas spētu slimniekiem palīdzēt 100% gadījumu.

Adelaidas universitātes (Austrālija) zinātnieki pierādījuši, ka vīnogu sēklas var būtiski uzlabot vēža slimnieku ķīmijterapijas efektivitāti, turklāt mazināt ķīmijterapijas radītās nelabvēlīgās blakusparādības.

Zinātniskajā žurnālā „PLOS ONE" publicēta ziņa, ka austrāliešu zinātniekiem izdevies pierādīt, ka kombinējot ķīmijterapiju ar vīnogu sēklu ekstraktu, iespējams panākt daudz veiksmīgākus ārstēšanas rezultātus.

Viena no eksperimenta izstrādātājām, pētniece Eimija Čea (Amy Cheah), par paveikto stāsta: „Mūsu pētījumi pierādījuši, ka vīnogu kauliņu lietošana uzturā mazināja ķīmijterapijas radītos iekaisumus un audu bojājumus zarnu vēža gadījumā, kā arī palīdzēja aizsargāt veselās šūnas kuņģa un zarnu traktā. Turklāt, atšķirībā no ķīmijterapijā lietotajiem preparātiem, vīnogu kauliņu ekstraktam nav konstatētas būtiskas blakusparādības."

Ķīmijterapija ir viens no galvenajiem ļaundabīgo audzēju ārstēšanas veidiem, ko izmanto arī pēc vēža izoperēšanas, lai pārliecinātos, vai ļaundabīgā audzēja šūnas nav saglabājušās citviet organismā. Tomēr, neskatoties uz ķīmijterapijas efektivitāti un popularitāti, tai ir būtiski trūkumi - pretvēža līdzekļi, kas organismā nogalina vēža šūnas, negatīvi iedarbojas arī uz veselajām šūnām, bieži vien atstājot nepatīkamas blaknes jeb blakusefektus, tādēļ atklātās vīnogu kauliņu īpašības uzskatāmas par nozīmīgu soli ceļā uz efektīvākas slimnieku ārstēšanas izveidi.

Pētījuma rezultātā noskaidrots arī, ka vīnogu kauliņos esošās vielas uzlabo arī ķīmijterapijas efektivitāti, palīdzot nonāvēt vairāk vēža inficēto šūnu.

Analizējot eksperimentu rezultātus, novērots ka, pateicoties vīnogu kauliņu ekstrakta iedarbībai, ķīmijterapijas radītie iekaisumi kuņģa un zarnu traktā mazinājās par vidēji 55%, savukārt ķīmijterapijas efektivitāte resnās zarnas vēža gadījumā pieauga par vidēji 26%.

Turklāt jāpiemin, ka pētījumā tika netika izmantotas īpaši kultivētu un apstrādātu vīnogu šķirņu sēklas, bet gan sēklas, kas saglabājas kā blakusprodukts no vīna ražošanas procesa.

Pētījumos iesaistītais onkoloģijas speciālists profesors Sjū Bastians (Sue Bastian) norādījis: „Šim atklājumam nākotnē varētu būt arī liela ekonomiskā nozīme, jo, ja ārstniecības metode pierādīs savu efektivitāti, visticamāk tas atstās lielu ietekmi uz vīnkopības industriju, jo vīnogu kauliņiem, kas parasti bija tikai bezvērtīgs blakusprodukts, parādīsies ievērojama tirgus vērtība."

Pētījuma vadītājs profesors Gordons Hovards (Gordon Howarth) teicis, ka: „Vīnogu kauliņiem ir liels potenciāls ne tikai kā pretvēža medikamentam, bet arī kā dažādu citu zarnu slimību ārstēšanas līdzeklim, jo tajās esošajām vielām piemīt lieliskas īpašības iekaisumu ārstēšanai, kas palīdzēs ne tikai vēža slimniekiem."

Šobrīd vīnogu kauliņu ekstrakta, kā iespējama zarnu vēža saslimšanas gadījumā izmantojama medikamenta, iedarbība pagaidām pārbaudīta tikai laboratorijas apstākļos uz mākslīgi sintezētām ļaundabīgā audzēja šūnām. Pētnieki norādījuši, ka šobrīd gatavojas plašākai vīnogu kauliņu ārstniecisko īpašību izpētei, lai par to iedarbību uz organismu būtu pilnīgi droši pirms to izmantošanas uz cilvēkiem.

Attēls:

upload.wikimedia.org

Avots:

plosone.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.